W radach nadzorczych i zarządach dużych niemieckich firm zasiada w tej chwili więcej kobiet niż kiedykolwiek wcześniej. Świadczy o tym raport organizacji „ Kobiety w radach nadzorczych ” (Fidar) sporządzony dziesięć lat po wejściu w życie pierwszej ustawy o stanowiskach kierowniczych z dnia 1 maja 2015 r., na mocy której politycy ustalili stałą liczbę członków rad nadzorczych w niektórych spółkach.
Według raportu, na dzień 1 kwietnia odsetek kobiet w radach nadzorczych w sektorze prywatnym wynosił 37,5 proc. – prawie dwukrotnie więcej niż dziesięć lat temu (19,9 proc.). Według danych, w spółkach publicznych osiągnięto 38,9 proc., podczas gdy w 2015 r. wskaźnik ten wyniósł 24,1 proc. Odsetek kobiet w zarządach spółek giełdowych wzrósł w tym okresie czterokrotnie, z 5 do 20,2 proc., a w spółkach publicznych wzrósł ponad dwukrotnie, osiągając 31 proc. (2015 r.: 13,1 proc.).
Indeks „Woman on Board Index” spółki Fidar jest wprowadzany na rynek od 2011 r. i obejmuje 160 spółek z indeksów giełdowych Dax, MDax i SDax, a także 19 innych spółek notowanych na giełdzie i współtworzonych. W ramach „Public Women on Board Index” organizacja bada 261 spółek publicznych. Ocenę udostępniono wcześniej Niemieckiej Agencji Prasowej.
Ustawa o stanowiskach kierowniczych wchodzi w życie w pełni, powiedziała p.o. federalnego ministra RFN ds. kobiet Lisa Paus (56) (Zieloni) w oświadczeniu dotyczącym dziesięcioletniego przeglądu. „W tym czasie udało nam się wspólnie zauważalnie zwiększyć odsetek kobiet w najwyższych organach zarządzających niemieckich przedsiębiorstw”. Cel 30-procentowego udziału w radach nadzorczych około 100 dużych niemieckich spółek został już osiągnięty.
Celem pierwszej ustawy o stanowiskach kierowniczych jest znaczne zwiększenie udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Od 1 stycznia 2016 r. w przypadku nowych powołań do rad nadzorczych spółek giełdowych i spółek o równym współdecydowaniu obowiązuje parytet wynoszący 30 proc. kobiet. Obejmowało to między innymi obowiązek ustalenia celów dotyczących proporcji kobiet na stanowiskach kierowniczych.
Druga ustawa o stanowiskach kierowniczych wprowadziła kolejne regulacje: od lata 2022 r. w dużych spółkach, w których zarządzie zasiada co najmniej jedna kobieta, musi zasiadać co najmniej jedna kobieta. Zaostrzono również przepisy dotyczące wartości docelowych.
Inicjatywa przewiduje, iż parytet jest daleki od osiągnięcia
„Bez nacisków prawnych nie było praktycznie żadnego postępu” – krytykuje prezes Fidar Anja Seng . Kwota ta obowiązuje nie tylko w radach nadzorczych, ale także w zarządach. „Tylko jeżeli ta presja zostanie utrzymana, będziemy mogli osiągnąć równą reprezentację w zarządach spółek w średnim okresie”.
Obecnie jednak na giełdzie notowanych jest zaledwie 100 spółek, którym przysługują równe prawa współdecydowania i liczba miejsc w radzie nadzorczej. Wymagania dotyczące minimalnego udziału w zarządzie dotyczą tylko 61 spółek z sektora prywatnego i 43 spółek federalnych.