Wiedza o tym, czego w tej chwili NIE robić na rynku i we własnym portfelu jest równie wartościowa, jak ta, gdzie akurat warto zainwestować swoje pieniądze. Obecne otoczenie gospodarcze jest na tyle specyficzne, iż znalezienie sektorów, w których nie warto dziś blokować gotówki, jest możliwe. Często na portalu i kanale YT opowiadam o tym, w co sądzę, iż warto w danym momencie zainwestować. Spójrzmy więc teraz na rynek z drugiej strony i zastanówmy się tym razem, w co na pewno nie chcę inwestować w 2023 roku?
Oczywiście wszystko, co wiemy dziś, może się oczywiście zdezaktualizować w każdym momencie. Nigdy w końcu, żaden inwestor nie wie, co wydarzy się jutro. Zakładając jednak, iż nie czeka nas żaden nowy czarny łabędź, to możemy z pewną pewnością mówić, gdzie znajdujemy się w świecie gospodarczym. To już może pomóc nam w zrozumieniu w co nie inwestować.
W co NIE zainwestuję w 2023 roku?
Załóż konto w XTB i odbierz darmową akcję o wartości powyżej 100 zł. Zakładając konto dzięki linka: https://link-pso.xtb.com/pso/yV2zn zarówno wspierasz nasz portal oraz możesz zyskać akcję o wartości ponad 100 zł!
Spadająca inflacja podpowiada w co nie inwestować
Tempo wzrostu inflacji na całym świecie zwalnia. To fakt. Widać to zarówno po odczytach inflacji konsumenckiej, jak i inflacji producenckiej. Widać po odczytach ze Stanów, jak i z Europy. Również po wskaźnikach i danych wyprzedzających, a także widać już po tych bieżących. Inflacja dziś spada i spadać będzie.
Swoją drogą, to już niedługo okaże się, iż inflacja w USA jest poniżej poziomu stóp procentowych. Nie jest to przesada. Świetnie zostało to podsumowane w tej tabeli. Pokazuje ona, jak będzie kształtować się ogólny odczyt inflacji rocznej w USA, przy założeniu konkretnych zmian inflacji m/m. Ostatni odczyt w ujęciu m/m wynosił minus 0.1%. Oczywiście nie utrzyma się on raczej przez cały 2023 rok, ale choćby zakładając skrajnie negatywny scenariusz, gdzie inflacja rośnie m/m każdego miesiąca o 0.4%, to i tak będzie ona niższa niż stopy procentowe już marcu 2023.
Jakie będą roczne odczyty inflacji CPI w USA w zależności od odczytów miesięcznych
Scenariusz odczytów deflacyjnych w 2023 roku w USA wcale nie jest dziś taki nierealny, bo tempo spadku inflacji przez duży udział komponentu Shelter CPI jeszcze bardziej przyspieszy. Tłumaczyłem to w naszym newsletterze DNA. jeżeli jeszcze Cię tam nie ma, to zdecydowanie warto się zapisać.
Gdy inflacja spada, nie inwestuj w sektor energy
Inflacja więc będzie spadać dalej niezależnie od tego, czy się to komuś podoba, czy nie. Tymczasem, gdy spada inflacja to przede wszystkim wybitnie źle radzi sobie statystycznie na rynku jeden sektor. Ten sam, który radzi sobie świetnie, gdy inflacja rośnie i ten sam, który w 2022 roku był najlepszym wyborem dla wszystkich inwestora – energetyka.
W tabeli poniżej widać, jak poszczególne sektory z amerykańskiej giełdy statystycznie reagują zmiany w amerykańskiej inflacji. Tylko jeden wyróżnia się wybitnie pozytywną korelacją. Gdy inflacja rośnie, to teoretycznie rośnie sektor nieruchomości, czy finansowy, a spada sektor IT, czy ochrony zdrowia. W przypadku wszystkich innych sektorów jednak powiązania są na tyle niewielkie, iż równie dobrze każdego roku może być inaczej. W końcu mówimy o średniej. Sektor energetyczny okazuje się jednak tym niesamowicie wrażliwym na zmiany inflacji.
Które sektory najbardziej wrażliwie reagują na zmiany inflacji w USA?
Jest jednocześnie tym sektorem, który jako jedyny podtrzymał indeks S&P 500 przed totalną katastrofą w 2022 roku, generując nie tylko dodatnią stopę zwrotu, ale choćby absurdalnie dodatnią stopę zwrotu. Faktycznie pomogła mu w tym nie tylko inflacja, ale również wojna. Nie zmienia to jednak faktu, iż z tego wysokiego dziś konia przy spadającej inflacji i spadających od dłuższego czasu cenach surowców i energii łatwo będzie dziś mocno spaść.
Jaką stopę zwrotu dały poszczególne sektory na rynku w USA w 2022 roku
Rozumiem inwestycyjną potrzebę kupowania przeszłości, bo tak łatwiej uargumentować sobie dany zakup, ale przy obecnym otoczeniu makro, ja nie widzę dziś większego sensu na dodawanie akurat energetyki do swojego portfela. Są dziś sektory o wiele lepiej wycenione i o wiele bardziej niedowartościowane.
Odbijające Chiny podpowiadają w co nie inwestować
Zresztą nie tylko spowalniająca inflacja jest sprzeczna z inwestowaniem w sektor Energy. Spójrzmy na inne interesujące zestawienie. Tym razem jak radzą sobie te same sektory na amerykańskiej giełdzie w zależności od tego, jak radzi sobie chińska gospodarka. Sektor energetyczny jest również ekstremalnie ujemnie powiązany z prognozami dla Chin. Gdy Chińczycy mają zwalniać, to amerykański sektor energetyczny ma tendencję do radzenia sobie dobrze. Gdy Chińczycy się rozkręcają, to segment Energy radzi sobie kiepsko.
Które sektory najbardziej wrażliwie reagują na odbicie gospodarcze w Chinach
Tymczasem chiński PMI, który służy za miernik wyprzedzający chińską gospodarkę przez cały 2022 rok kiepsko się trzymał. Ostatnio zaliczył choćby odczyty najgorsze od czasu załamania na początku pandemii COVID. Interpretacja PMI jest dość prosta. Powyżej 50, to dobrze. Poniżej 50, to źle. Jednak niezmiennie choćby 49 jest lepsze od 46, pomimo iż to wciąż słabe odczyty.
Odczyty chińskiego PMI od 2018 roku
Chińska gospodarka mocno ucierpiała na koronawirusie, a zwłaszcza na przeciągających się i trwających w zasadzie aż pod koniec 2022 roku lockdownach. Gospodarka cierpiała, a odczyty PMI się pogarszały. Twarde chińskie lockdowny odeszły jednak na koniec 2022 roku w niepamięć.
Chińska gospodarka odbija
Efekty tego już widoczne są w danych gospodarczych za grudzień. Wzrost sprzedaży detalicznej szacowano na minus 8.5% rok do roku w porównaniu z grudniem 2021. Tymczasem spadek wyniósł zaledwie 1.8%.
Zmiana sprzedaży detalicznej w Chinach w ujęciu r/r
Wzrost produkcji przemysłowej szacowany był na + 0.2% w porównaniu z grudniem 2021. Tymczasem wyniósł +1.3%. To pierwsze oznaki tego, iż chińska gospodarka wraca do żywych, a poznoszone lockdowny są w stanie odpalić w Chińczykach pełną parę zakupów.
Zmiana produkcji przemysłowej w Chinach w ujęciu r/r
Zwłaszcza iż rzeczywistość gospodarcza u Pana Chińczyka jest dziś zupełnie inna niż w krajach zachodnich. Gospodarstwa domowe zakumulowały rekordowe ilości gotówki na rachunkach, a dodatkowo nie są uciskane przez wzrosty stóp procentowych.
Depozyty chińskich gospodarstw domowych mocno rosną
Jeśli wygłodniały konsumpcji Chińczyk ruszy na zakupy, to chińska gospodarka ma szansę ruszyć z kopyta. Do tej pory nie była to dobra sytuacja dla amerykańskiego sektora energetycznego.
Dlatego, jeżeli dziś miałbym powiedzieć, w co nie inwestować, to na pewno nie chciałbym inwestować właśnie w sektor Energy na amerykańskiej giełdzie. Te statystyki ani wnioski nijak mają się do polskiego sektora energetycznego. Ten choćby w przypadku rosnącej inflacji nie był w stanie wykręcić dobrych stóp zwrotu, ale to już efekt zbyt dużej kontroli ze strony Skarbu Państwa i temat na zupełnie inny wpis czy odcinek.
Załóż konto w XTB i odbierz darmową akcję o wartości powyżej 100 zł. Zakładając konto dzięki linka: https://link-pso.xtb.com/pso/yV2zn zarówno wspierasz nasz portal oraz możesz zyskać akcję o wartości ponad 100 zł!
Do zarobienia,
Piotr Cymcyk