W EFEKCIE MOBILIZACJI

builderpolska.pl 4 tygodni temu

Cztery tygodnie intensywnych działań, pół tysiąca zaangażowanych pracowników nadzoru budowlanego, ponad 14 tysięcy ocen budynków. Te dane najkrócej podsumowują zaangażowanie służb nadzoru budowlanego z całej Polski w działania związane z powodzią, która nawiedziła w tym roku południową i zachodnią część Polski. Komentuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Niezwłocznie po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej związanego z powodzią najważniejsze było jak najszybsze zmobilizowanie jak największej liczby inspektorów nadzoru budowlanego, którzy mogli pojechać na tereny objęte powodzią i wesprzeć tamtejsze organy NB. Ważne było szybkie ustalenie trybu działania, tak aby liczba dodatkowych osób nie była nadmiarowa i nie powodowała niepotrzebnych utrudnień, tylko odpowiadała zapotrzebowaniu i mogła zapewnić sprawną pomoc.

Pierwsze dodatkowe zespoły z całego kraju, łącznie z zespołami z GUNB, wyjechały już 19 września. W efekcie mobilizacji w działania na terenach objętych powodzią zaangażowanych było łącznie pół tysiąca pracowników nadzoru budowlanego z całego kraju.

Celem działania zespołów nadzoru budowlanego – lokalnych i dodatkowych – była jak najszybsza i najszersza wstępna ocena uszkodzeń i zniszczeń zalanych budynków. Chodziło o możliwie szybkie stwierdzenie, na ile budynki uszkodzone w wyniku działania żywiołu były bezpieczne dla powracających do nich mieszkańców i użytkowników w pierwszych dniach po przejściu fali powodziowej i ustąpieniu wód. Umożliwiło to zebranie informacji o skali uszkodzeń i pozwoliło na podejmowanie dalszych działań.

Na poziomie centralnym koordynowaliśmy działania związane ze wstępną oceną stanu technicznego zalanych budynków. Od 16 września br. w GUNB odbywały się codzienne statusy z WINB. Cel statusów stanowiła szybka wymiana informacji między wszystkimi województwami. Dzięki temu działania realizowane były w pierwszej kolejności przez lokalny nadzór budowlany, który najlepiej znał swój teren i wiedział, gdzie wody już ustąpiły i możliwe były oględziny na miejscu. Do zespołów tych dołączali dodatkowi inspektorzy nadzoru budowlanego z kraju, czynili to systematycznie i w miarę zgłaszanych potrzeb, tak by pomoc była uporządkowana. Z kolei na poziomie województwa działania koordynowali WINB, zaś lokalnie PINB.

W sumie przeprowadzono 14 082 oceny obiektów budowlanych, z czego 11 709 obiektów zostało zniszczonych lub uszkodzonych, 861 z nich to obiekty zagrażające lub mogące zagrażać bezpieczeństwu. W stosunku do tych obiektów adekwatny organ nadzoru budowlanego podjął działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Liczba ocen w poszczególnych województwach:
4952 obiekty budowlane w woj. dolnośląskim, 8002 obiekty budowlane w woj. opolskim, 852 obiekty budowlane w woj. śląskim, 276 obiektów budowlanych w woj. lubuskim.

17 września podjęliśmy także szereg działań komunikacyjnych i edukacyjnych. Były to m.in.:
• opracowanie wytycznych dotyczących postępowania w przypadku zalanych budynków. Wskazano w nich m.in., jak postępować w przypadku powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi;
• opracowanie wytycznych dla organów dotyczących działań orzeczniczych. Miały one na celu ułatwienie przystosowania działalności orzeczniczej organów nadzoru budowlanego do nadzwyczajnej sytuacji, jaką spowodowała powódź;
• utworzenie specjalnego adresu e-mail, na który można było zgłaszać obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego;
• przygotowanie na gunb.gov.pl zakładki „Powódź: informacje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego” – ze wszystkimi niezbędnymi informacjami, podsumowaniami i danymi, a także komunikatami i ostrzeżeniami. Po wstępnej ocenie stanu technicznego budynków, która już się zakończyła, aktualnie pracownicy nadzoru budowlanego wspierają komisje gminne do spraw szacowania strat. Działania te realizowane są w pojedynczych miejscowościach i także są już na ukończeniu.

DOROTA CABAŃSKA
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego od czerwca 2022 r. Od sierpnia 2020 r. pełniła obowiązki GINB, w zespole GUNB jest od marca 2020 r. W urzędzie uruchomiła i wdraża cyfryzację procesu budowlanego. Od początku kariery związana z administracją państwową. Realizuje projekty związane z cyfryzacją i IT. Wprowadzała m.in. węzeł krajowy, transgraniczny, projekt CEPiK 2.0. Prowadzi projekty związane z nowymi technologiami niskoemisyjnymi, wdraża systemy wspierające termomodernizację i walkę z ubóstwem energetycznym.

Idź do oryginalnego materiału