W grudniu RPP nie zmieni stóp proc., z ich obniżką zaczeka do marca 2025

2 tygodni temu

Startuje dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Wprawdzie Rada na grudniowym posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych w Polsce, ale prawdopodobnie po nim rynek jeszcze mocniej utwierdzi się w przekonaniu, iż cykl obniżek stóp procentowych rozpocznie się w marcu 2025 roku.

Spadek inflacji staje się pewniejszy

Dziś rozpoczyna się grudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ostatnie w tym roku. Jutro między godziną 13:00 a 16:00 należy oczekiwań decyzji ws. stóp procentowych, a o godzinie 16:00 zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu. W czwartek o godzinie 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego po posiedzeniu.

Na grudniowym posiedzeniu RPP nie zmieni stóp procentowych w Polsce, pozostawiając główną z nich na poziomie 5,75 proc. Taka decyzja jest przesądzona. Na inną nie pozwala odbijająca w ostatnich miesiącach inflacja. Można jednak oczekiwać, iż grudniowe posiedzenie, a zwłaszcza konferencja prasowa prezesa Glapińskiego, przyniesie kolejne potwierdzenie, iż od marca 2025 roku stopy w Polsce będą spadać.

Prezes NBP już wcześniej jasno określił warunki, które otwierają drzwi do obniżki stóp procentowych. To widoczny w projekcji koniec odbicia inflacji i późniejszy jej spadek do celu. Po tym, jak rząd Donalda Tuska podjął decyzję o przedłużeniu mrożenia cen energii (mrożąc dodatkowo opłatę mocową, co nie było powszechnie oczekiwane), przyszły spadek inflacji staje się pewniejszy, a droga do przyszłych obniżek jest szerzej otwarta.

Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, iż inflacja konsumencka w Polsce, która w listopadzie obniżyła się do 4,6 proc. z 5 proc. w październiku, w marcu osiągnie swój szczyt w okolicy 5,5 proc., a w dalszej części 2025 roku będzie spadać. Nakładając na to utrzymujące się zaniepokojenie kondycją rodzimej gospodarki można przyjąć, iż w marcu przyszłego roku Rada Polityki Pieniężnej nie tylko rozpocznie cykl luzowania polityki pieniężnej, ale w pierwszym kroku może choćby obciąć stopy procentowe o 50 punktów bazowych a nie o standardowe 25 punktów bazowych.

Według rynkowych prognoz na koniec 2025 roku główna stopa procentowa w Polsce spadnie łącznie o 100 punktów bazowych do poziomu 4,75 proc., a na koniec 2026 roku zostanie obniżona o 125 punktów do 3,50 proc.

Jak cięcia stóp procentowych wpłyną na złotego?

W teorii niższe stopy procentowe oczywiście zmniejszają atrakcyjność inwestycji w polską walutę. Ale z drugiej strony będą one mocnym impulsem do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce, który według prognoz może w 2025 roku zbliżyć się choćby do 4 proc. To natomiast będzie zachęcało do kupna polskich aktywów. o ile dodać do tego, iż na ścieżce obniżek stóp procentowych są już inne banki centralne to raczej nie należy spodziewać się większego osłabienia polskiej waluty w związku z przyszłymi decyzjami RPP.

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Stąd najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla EUR/PLN na kolejne kwartały jest kontynuacja konsolidacji notowań wokół poziomu 4,30 zł. Szczególnie, iż złotemu (i innym polskim aktywom) w przyszłym roku pomagać może również potencjalne zawieszenie broni między Ukrainą a Rosją.

Idź do oryginalnego materiału