W Krakowie ruszył program „Mieszkanie za remont”. Takiego zainteresowania nikt się nie spodziewał

6 miesięcy temu

Gigantyczna kolejka mieszkańców ustawiła się przed krakowskim magistratem, aby złożyć wniosek w ramach programu „Mieszkanie za remont”.

Pierwsze osoby pred krakowskim urzędem miasta przy Rynku Podgórskim pojawiły się już w czwartek po południu i przestały przed budynkiem całą noc.

„Mieszkanie za remont” i jego fenomen

Przypomnijmy, iż trzecia edycja programu „Mieszkanie za remont” oferuje możliwość wynajmu lokalu w zamian za przeprowadzenie w nim remontu w ciągu 12 miesięcy. Po zakończeniu remontu lokal jest wynajmowany wnioskodawcy na czas nieokreślony. Inicjatywa jest adresowana do osób zamieszkałych w stolicy Małopolski, które nie posiadają własności nieruchomości ani nie są współwłaścicielami mieszkania w Krakowie lub pobliskich powiatach: krakowskim, wielickim lub proszowickim. Okres składania wniosków trwa od 1 do 29 marca.

Te gigantyczne kolejki mogą co poniektórych dziwić, ale osoby interesujące się rynkiem nieruchomości wiedzą, iż w stolicy Małopolski koszty komercyjnego wynajmu lub zakupu mieszkania są bardzo wysokie. Sęk w tym, iż większość koczujących przed urzędem była przekonana o tym, iż kolejność wniosków może być istotna lub przynajmniej stanowić jedno z kryteriów. Tymczasem w rzeczywistości kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Kryterium uwzględnia osiągnięcie średniego miesięcznego dochodu netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku: 150–350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego; 125–300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego; 100–250 proc. najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym. Do obliczeń dochodu wlicza się zarobki wszystkich osób zamieszkujących wspólnie w gospodarstwie domowym. Po weryfikacji wniosków urzędnicy tworzą listę remontową osób uprawnionych. Zakwalifikowani mają 12 miesięcy na wyremontowanie nieruchomości.

Krakowski fenomen

Poprzednie dwie edycje programu cieszyły się wśród mieszkańców Krakowa olbrzymią popularnością. W pierwszej z nich, która odbyła się w 2022 roku, w przygotowanej przez urząd miasta puli znalazło się 40 lokali mieszkalnych, z czego 26 jest już wyremontowanych i zamieszkanych. Rok później dla najemców przygotowano już 100 mieszkań. Na dzień dzisiejszy 74 z nich mają już swoich najemców.

Idź do oryginalnego materiału