W Niemczech uruchomiono superkomputer Hunter wyprodukowany przez HPE z procesorami AMD

1 tydzień temu
Zdjęcie: Hunter, AMD, HPE


Superkomputer Hunter został zaprojektowany z myślą o różnorodnych zastosowaniach, takich jak modelowanie inżynieryjne, meteorologiczne, badania biomedyczne czy materiałoznawstwo. Jednocześnie system jest przygotowany na dynamiczny rozwój AI oraz rosnące potrzeby w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jego teoretyczna maksymalna wydajność wynosi 48,1 petaflopów, co niemal dwukrotnie przewyższa możliwości jego poprzednika, superkomputera Hawk.

Zaawansowana architektura i energooszczędność

Hunter bazuje na innowacyjnej architekturze HPE Cray Supercomputing EX4000, wykorzystując akcelerowane jednostki przetwarzania (APU) AMD Instinct MI300A. Te jednostki integrują procesory, akceleratory GPU oraz pamięć o dużej przepustowości, co pozwala na znaczną redukcję zużycia energii – aż o 80% w porównaniu do wcześniejszych systemów. Dodatkowo system wykorzystuje chłodzenie cieczą opracowane przez HPE, co further zwiększa jego efektywność energetyczną.

Ten skonstruowany przez HPE i wykorzystujący akcelerowane procesory (APU) AMD Instinct MI300A superkomputer to istotny krok naprzód dla europejskich zdolności w dziedzinie sztucznej inteligencji i zarazem kolejny obok ENI i LUMI, którego moc obliczeniową zapewniają wyłącznie podzespoły AMD. Dzięki wiodącej wydajności i efektywności energetycznej AMD Instinct APU, które łączą w jednym układzie scalonym rdzenie CPU z układem GPU, superkomputer Hunter będzie światowej klasy systemem do dużej skali symulacji, AI i analityki danych wykorzystywanych w takich dziedzinach jak inżynieria, tworzenie modeli klimatu i pogody, badania biomedyczne, nauki materiałowe i innych.

“Cieszy nas pomyślna i długa kooperacja z HLRS oraz to, iż dzięki AMD Instinct napędzamy jeden z najbardziej zaawansowanych superkomputerów w Niemczech, jakim jest Hunter. Wspólnie z HPE i HLRS możemy z dumą przyznać, iż torujemy drogę do ery eksaskalarnej.”

Brad McCredie, starszy wiceprezes i główny menedżer ds. centrów danych i akcelerowanych procesorów w AMD.

Wsparcie dla transformacji technologicznej

Dzięki zaawansowanym systemom pamięci masowej oraz zestawowi narzędzi HPE Cray Supercomputing Programming Environment, Hunter umożliwia tworzenie, przenoszenie i optymalizację aplikacji na dużą skalę. Z kolei HPE Performance Cluster Manager pozwala na monitorowanie kondycji systemu i zarządzanie energią. To wszystko czyni z Huntera platformę gotową na przyszłe wyzwania naukowe i technologiczne.

Inwestycja w rozwój badań

Projekt o wartości 15 milionów euro jest współfinansowany przez niemieckie Ministerstwa Nauki, Edukacji i Badań Naukowych. Jego znaczenie wykracza poza granice Niemiec, stanowiąc istotny element europejskiej infrastruktury badawczej. Superkomputer przygotowuje także grunt pod jeszcze potężniejszy system. Hunter jest przejściowym systemem, który ma za zadanie przygotować użytkowników do obsługi nadchodzącego eksaskalarnego superkomputera Harder planowanego na 2027 rok.

Idź do oryginalnego materiału