W Polsce powstał niezwykły banknot o nominale 19 złotych. Ta wartość nie jest przypadkowa

5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Skarbnica Polska


W 2019 roku do obiegu trafił wyjątkowy banknot kolekcjonerski o nominale 19 złotych, stworzony z okazji 100. rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. To pierwszy w historii naszego kraju banknot o tak nietypowej wartości. Co sprawia, iż ten projekt jest tak wyjątkowy i jakie przesłanie niesie za sobą?
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), która powstała w 1919 roku odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa kraju i tożsamości obywateli. Banknot kolekcjonerski o wartości 19 złotych jest hołdem dla tej instytucji i jej niezwykłej historii. Wprowadzenie tak nietypowego nominału to nie tylko symboliczny gest, ale również wyraz uznania dla wkładu spółki w rozwój niepodległego państwa polskiego. Dzięki nowoczesnym zabezpieczeniom i starannie dobranym elementom graficznym banknot łączy tradycję z technologiczną innowacją.


REKLAMA


Zobacz wideo Najlepszy banknot kolekcjonerski 2021 roku – „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem"


Czy istnieje banknot 19 zł? Projekt, który jest hołdem dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
Na awersie banknotu znajduje się wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego, zaczerpnięty z fotografii portretowej sprzed 1936 roku, a pod nim podpis kompozytora. Z lewej strony widnieje napis "niepodległa" stylizowany na rękopis Józefa Piłsudskiego. Obok umieszczono Order Orła Białego, a całość dopełnia gałązka wawrzynu - symbol braterstwa i zwycięstwa. Z kolei na rewersie widzimy gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na tle warszawskiej panoramy, co podkreśla rolę instytucji w budowaniu państwowości. Banknot został wyprodukowany na podłożu papierowym z zastosowaniem zaawansowanych zabezpieczeń, takich jak holograficzny pasek czy znak wodny nawiązujący do pierwszych polskich pieniędzy. Jego wymiary wynoszą 150 x 77 milimetrów. Projekt stworzyła Justyna Kopecka. PWPW wyprodukowała 55 000 banknotów.


Prezentowany banknot jest kolejnym z serii 'Niepodległość'. Data umieszczona na banknocie, 25 stycznia 2019 r., to dzień, w którym przypada 100. rocznica powstania PWPW. Również wartość nominalna, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia Wytwórni. Banknot wyprodukowano na podłożu papierowym. Znak wodny przedstawia wizerunek orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego w PWPW po odzyskaniu niepodległości. Nowością jest pasek holograficzny umiejscowiony na okienku w podłożu


- napisano na stronie Narodowego Banku Polskiego.


Kto jest właścicielem PWPW? Instytucja to filar bezpieczeństwa państwa i tożsamości obywateli
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych powstała 25 stycznia 1919 roku na mocy decyzji Rady Ministrów, której przewodniczył premier Ignacy Jan Paderewski. Do 10 lipca 1926 roku działała jako Państwowe Zakłady Graficzne. Zmiana nazwy zbiegła się z rozpoczęciem budowy nowoczesnego gmachu przy ulicy Romana Sanguszki w Warszawie. Obiekt ten do dziś pełni funkcję głównej siedziby PWPW. Sto lat temu instytucja stała się filarem bezpieczeństwa państwa polskiego i tożsamości obywateli. Spółka produkuje doskonale zabezpieczone banknoty, dokumenty identyfikacyjne, znaczki pocztowe oraz wiele innych druków z kategorii security printing. Jako jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm na świecie, nie tylko realizuje zamówienia krajowe, ale także dynamicznie rozwija działalność eksportową.
Zobacz też: Nowy banknot w Polsce. Kiedy zostanie wprowadzony? To najwyższy nominałHistoria instytucji w szczególny sposób wiąże się postać jej patrona Ignacego Jana Paderewskiego - jednego z ojców założycieli niepodległej Polski. Ten wybitny polityk, pianista i filantrop był gorącym patriotą, który angażował się w działalność polityczną i społeczną zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego słowa: "Nie zginie Polska, nie zginie! ale żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości" są symbolem niezłomności i miłości do ojczyzny, która przyświecała działaniom tego wielkiego człowieka.


Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, nadzorowana przez ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełni kluczową funkcję w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Większość państw na świecie nie ma własnych, narodowych producentów druków zabezpieczonych oraz systemów IT związanych z bezpieczeństwem funkcjonowania systemów państwa. Dlatego stworzone w PWPW najwyższej klasy rozwiązania są sprzedawane rządom innych państw oraz ich bankom centralnym


- wyjaśnia Maciej Biernat, prezes zarządu PWPW SA, cytowany przez stronę Skarbnica Polska.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału