W Poznaniu powstanie Fabryka AI – jest to element projektu EuroHPC wspieranego przez Komisję Europejską. Polska jest jednym z sześciu krajów, które zostały wybrane do rozwoju tego projektu. Poznańskie przedsięwzięcie warte jest 500 mln złotych.
Pomimo perturbacji, rozwój AI w Polsce zdaje się nie być zagrożony.
W Poznaniu powstanie Fabryka AI
W Poznaniu powstanie pierwsza w Polsce Fabryka AI, wspierana przez Komisję Europejską i polski rząd. Inwestycja ta ma na celu uczynienie Europy liderem w dziedzinie AI. Projekt ten jest wart ponad 500 mln złotych i ma za zadanie stworzyć zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe. Lokalizacja w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) zapewnia dostęp do nowoczesnej infrastruktury.
Co adekwatnie oznacza bliżej nieskonkretyzowana nazwa “Fabryka AI”? Jest to centrum zarządzania danymi, które dostarczają strukturę niezbędną do rozwoju oraz trenowania modeli AI. Zatem w Poznaniu stanie ogromna serwerownia oraz baza danych, której zadaniem będzie udoskonalanie sztucznej inteligencji.
Fabryka Piast AI będzie się zajmować rozwojem innowacyjnych rozwiązań w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, technologie kwantowe, biotechnologia, robotyka i zrównoważony rozwój. Połączenie kompetencji naukowców i specjalistów przemysłu ma przyspieszyć transfer wiedzy i technologii do gospodarki, zwiększając konkurencyjność Polski i Unii Europejskiej.
Budowa Fabryki AI to istotny krok w kierunku budowania technologicznej suwerenności Polski i Europy. Projekt ma na celu przekształcenie Europy w globalnego lidera w dziedzinie godnej zaufania sztucznej inteligencji. Poznańskie przedsięwzięcie wspierają lokalne uczelnie, czyli Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Fabryka AI będzie odgrywać kluczową rolę w rozwoju strategicznych sektorów, takich jak medycyna, energetyka i cyberbezpieczeństwo. Ma to być dopiero początek zintensyfikowanego rozwoju AI w Polsce, albowiem o dodatkowe środki na rozwój AI ubiegają się już kolejne polskie instytucje.
Polska jednak nie zostanie w tyle, jeżeli chodzi o AI?
Z początkiem stycznia w internecie zrobiło się głośno, jeżeli chodzi o rozwój AI w Polsce. Mianowicie Stany Zjednoczone zaliczyły Polskę do partnerów drugiej kategorii, przez co eksport chipów AI do Polski został ograniczony. Wywołało to wiele kontrowersji, a w opinii publicznej można było przeczytać wiele wypowiedzi, iż to spowoduje brak rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.
Jak jednak okazuje się, nie wszystko stracone. Polskie władze wciąż są zainteresowane rozwojem tego typu struktur w Polsce, a dzięki wsparciu Unii Europejskiej jest to łatwiejsze. Jednak weryfikatorem tego typu inwestycji będzie czas.
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - W Polsce powstanie Fabryka AI wspierana przez UE