W Polsce przybędzie sześć nowych miast. Zmiany od 1 stycznia 2026 r.

6 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Od przyszłego roku w Polsce przybędzie sześć miast – wynika z projektu rozporządzenia, którego wnioskodawcą jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Prawa miejskie otrzymają miejscowości w czterech województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim. Zostaną też zmienione granice niektórych miast i nazwa jednej gminy.


Zgodnie z projektem, od 1 stycznia 2026 r. sześciu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Połowa z nich leży w województwie mazowieckim. Prawa miejskie otrzyma liczący niespełna 1800 mieszkańców Stanisławów, w powiecie mińskim. Zyska je też pięciotysięczna Małkinia Górna w pow. ostrowskim i o połowę mniej liczne Staroźreby w płockim.


Nowe miasta. I zmiany granic gmin


W przyszłym roku status miasta uzyska też słynący ze stadniny koni Janów Podlaski w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Piąta miejscowość, która zyska prawa miejskie to położone w Sudetach Wschodnich Branice (powiat głubczycki, województwo opolskie). A ostatnią jest Janów w powiecie częstochowskim, w województwie śląskim. Miejscowość odzyskuje prawa miejskie, które utraciła w 1870 r. Reklama


Od przyszłego roku nastąpią też zmiany dotyczące ustalenia granic kilku gmin. W województwie małopolskim będą to zmiany pomiędzy gminą Rytro a Piwniczną Zdrój, między gminą Zemborzyce a Stryszem, a także gminami Niepołomice a Kłajem. W województwie mazowieckim zmiany nastąpią między gminą Zakrzew a Radomiem, zaś w województwie śląskim - między Radzionkowem a Piekarami Śląskimi.


Gmina zmienia nazwę. Mieszkańcy mają dość pomyłek


Zmienią się również granice niektórych miast w województwach: lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim i śląskim. A w województwie warmińsko-mazurskim od przyszłego roku gmina Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę na gminę Bratian. Decyzję uzasadniono faktem, iż na terenie powiatu nowomiejskiego istnieją dwie gminy - wiejska i miejska - noszące nazwę Nowe Miasto Lubawskie. Od lat ich mieszkańcy skarżą się na pomyłki dotyczące doręczeń paczek i listów.
Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi, zwykłe referendum, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także wpłynąć na zyskaniu atrakcyjności inwestycyjnej i zwiększyć możliwości starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Idź do oryginalnego materiału