W Rafinerii Gdańskiej powstanie instalacja zielonego wodoru, realizowana przez Electrum

5 dni temu

Na terenie Rafinerii Gdańskiej planowane jest uruchomienie instalacji produkcji zielonego wodoru o mocy 5 MW w połowie 2027 r., wykorzystującej proces elektrolizy wody, podała spółka. Na generalnego wykonawcę projektu wybrano spółkę Electrum.

„Elektrolizer powstanie w ramach zrestrukturyzowanej odsłony projektu PureH2, realizowanego przez Rafinerię Gdańską we współpracy z Orlenem i współfinansowanego z unijnego programu Connecting Europe Facility – Transport Blending Facility. Na terenie zakładu działa już instalacja doczyszczania, stacja sprężania i dystrybucji wodoru, a także dwa bateriowozy do jego transportu. Projekt przewiduje również budowę dwóch stacji tankowania” – czytamy w komunikacie.

Instalacja będzie produkować 85 kg wodoru na godzinę w jakości nie gorszej niż 99,995% czystości. Wodór ten zostanie wykorzystany na potrzeby automotive, czyli jako paliwo dla środków transportu.

„Elektroliza to dziś jedna z najbardziej obiecujących technologii dla przemysłu, który chce działać nowocześnie i odpowiedzialnie. Uruchomienie własnej instalacji tego typu pozwoli nam nie tylko zredukować emisyjność procesów, ale też zbudować przewagę w obszarze paliw alternatywnych oraz zdobyć wiedzę i kompetencje w zakresie obsługi i zarządzania instalacją, jak i jej wpływu na prace istniejącej infrastruktury. To inwestycja wpisująca się w unijne zielone regulacje, ale przede wszystkim w konkretne potrzeby rynku i sektora transportu. Cieszymy się, iż możemy realizować ten projekt z partnerem, który rozumie zarówno technologię, jak i specyfikę pracy w środowisku przemysłowym” – powiedział prezes Rafinerii Gdańskiej Adrian Szkudlarski, cytowany w materiale.

„To projekt o strategicznym znaczeniu – zarówno dla nas, jako wykonawcy, jak i dla całego sektora przemysłowego w Polsce. Pokazuje, iż wykorzystanie zielonego wodoru w procesie dekarbonizacji przemysłu energochłonnego może iść w parze z efektywnością kosztową oraz operacyjną. Nasze doświadczenie w realizacji złożonych inwestycji energetycznych oraz kompetencje w zakresie logistyki, automatyki i integracji systemów są najważniejsze dla sukcesu tego przedsięwzięcia” – dodał dyrektor handlowy Electrum Michał Świerczyński.

Rafineria Gdańska ma moce przerobowe na ponad 10 mln ton ropy rocznie. Spółka zatrudnia w tej chwili ponad 1 300 pracowników. W listopadzie 2021 r., w wyniku reorganizacji ówczesnej Grupy Kapitałowej Lotos, w jednym podmiocie zintegrowano całą działalność rafineryjną zlokalizowaną w Gdańsku. Wtedy to, ze spółki produkcyjnohandlowej stała się podmiotem w pełni produkcyjnym. Nowa struktura joint venture powstała w rezultacie procesu przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez Orlen oraz dołączenia jako wspólnika spółki Aramco Overseas Company B.V. z 30% udziałem w kapitale zakładowym.

Electrum to polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, oferujący kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału