W tych krajach ceny mieszkań wzrosły realnie choćby 100% w zaledwie 13 lat!

1 rok temu

Jakiś czas temu opublikowaliśmy na wpis, w którym sprawdzaliśmy, co jest bardziej zyskowne – inwestowanie w nieruchomości czy w akcje. Ostatecznie wniosek był taki, iż giełda w długim terminie daje zarobić więcej. Ceny mieszkań w zdecydowanej większości przypadków rosną wolniej niż indeksy giełdowe. W tamtym wpisie analizowaliśmy dane z ponad 100 lat, ale choćby liczby z ostatnich 13 dadzą podobny rezultat.

REALNA zmiana ceny mieszkań między rokiem 2010 a drugim kwartałem roku 2022

https://www.visualcapitalist.com/cp/mapped-global-housing-prices-since-2010/

Inflacja zjada dużą część zysku z posiadania nieruchomości

Mimo iż spośród 57 najbardziej rozwiniętych świata, nominalne ceny mieszkań spadły tylko w dwóch, to w rzeczywistości stratę odnotowali obywatele aż 12 państw. Powodem jest oczywiście inflacja. Wzrost cen jest zdecydowanie największym wrogiem każdego posiadacza nieruchomości. Zabiera mu największą część zysku. Dla przykładu w Polsce między rokiem 2010 a drugim kwartałem roku 2022 nominalny wzrost cen mieszkań wyniósł 55%. Rzeczywisty zysk jednak nie przekroczył już 10%. Czyli wzrost cen zmniejszył zysk posiadaczy nieruchomości ponad 5-krotnie!

Nasz kraj znajduje się mniej więcej w środku stawki. Ceny mieszkań nad Wisłą rosły wolno, ale mimo wszystko powyżej inflacji. Daleko nam jednak do liderów rankingu. W takich krajach jak: Islandia, Estonia, Nowa Zelandia, Chile i Turcja, realne ceny mieszkań urosły o ponad 90%. Cały czas mowa o latach 2010-2022. Daje to świetną 5,5-procentową roczną stopę zwrotu. Czyli niemal tyle, co najlepsze indeksy giełdowe.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Kraje gdzie ceny mieszkań realnie spadły

Te państwa to jednak wyjątek. Największymi pechowcami ostatnich 12 lat okazali się właściciele nieruchomości w takich krajach jak: Rosja, Grecja czy Włochy. Pewien czas temu pisaliśmy, iż Polacy masowo kupują nieruchomości w Hiszpanii, jednak jak pokazują twarde dane, tamtejszy rynek pod kątem nieruchomości inwestycyjnej jest dość słaby. Właściciele tamtejszych nieruchomości zanotowali blisko 15 – procentową stratę. Z drugiej strony Polacy kupujący nieruchomości na Costa del Sol raczej nie robią tego w celach inwestycyjnych.

Państwa gdzie realne ceny mieszkań od 2010 roku spadły

ibidem

Są pewne wskaźniki, które mówią nam, w jakim państwie wzrost cen mieszkań i domów jest najbardziej prawdopodobny. Statystyka uczy, iż najlepiej szukać państw, w których:

  • Jest dobra demografia, a dodatkowo przybywa wielu imigrantów,
  • PKB rośnie szybciej od otoczenia, bo wraz z tym rosną dochody a co za tym idzie dochody ludności,
  • Stopy procentowe spadają,
  • Postępuje deregulacja rynku nieruchomości – coraz łatwiej uzyskać pozwolenia na budowę domów i mieszkań.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału