W tych miastach najszybciej sprzedamy mieszkanie

1 rok temu

Każdy, kto chciał sprzedać mieszkanie natknął się prawdopodobnie w jakimś stopniu na ewentualne problemy płynności. Nie da się sprzedać mieszkania bez silnego dyskonta w cenie za pstryknięciem palca. Są jednak miejsca w Polsce, gdzie sprzedaż przebiega szybciej od średniej. Liderem w tempie sprzedaży wcale nie jest Warszawa. Rzeczywiście najczęściej właścicieli zmieniają mieszkania położone w największych aglomeracjach. Płynność rynku mieszkaniowego jest jednak mocno zróżnicowana regionalnie. Tereny o relatywnie większym udziale zabudowy jednorodzinnej cechują się mniejszą płynnością.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Gdzie najtrudniej sprzedać mieszkanie?

Każdy, kto kupuje mieszkanie lub dom jednorodzinny w celach inwestycyjnych, powinien szukać nieruchomości bardziej na północy i zachodzie Polski. Im bardziej na wschód, tym mniej transakcji i gorsza płynność. Żeby móc uzyskać dobrą cenę, trzeba będzie najprawdopodobniej uzbroić się w cierpliwość.

W powiatach Polski wschodniej i południowej zawiera się nie więcej niż 3.2 transakcje rocznie na 1000 mieszkańców. Najbardziej płynnymi rynkami mieszkaniowymi w Polsce w ostatnich latach były, Gdańsk, Wrocław wraz z powiatem wrocławskim, Kraków i Lublin, gdzie liczba zawieranych transakcji wynosiła blisko 30 lub więcej rocznie na 1000 mieszkań.

Liczba aktów notarialnych na 1000 mieszkańców rocznie

https://www.pkobp.pl/centrum-analiz/nieruchomosci/nieruchomosci-mieszkaniowe
Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Około 90 dni na sprzedaż mieszkania

W zdecydowanej większości przypadków mieszkanie sprzedamy w ciągu pół roku. Średni czas nie przekracza 105 dni. Tak przynajmniej było jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. w tej chwili pewnie proces trwa dłużej. Niższa zdolność kredytową Polaków ogranicza jednocześnie popyt. Poniższy wykres pokazuje, iż od początku 2022 roku mamy do czynienia z coraz dłuższym czasem ekspozycji mieszkania w ofercie sprzedaży. Wzrósł on z z 80 do ponad 100 dni.

Średni czas ekspozycji mieszkania w ofercie sprzedaży

https://www.money.pl/gospodarka/na-rynku-nieruchomosci-spelnia-sie-czarny-scenariusz

W o wiele lepszej sytuacji są z kolei wynajmujący. Oni nie muszą czekać 100 dni. Statystycznie ich oferta znajduje nabywcę już po 21 dniach. Tak mówią dane za 4 kwartał ubiegłego roku. Okres oczekiwania choćby spadł rok do roku z 28 dni do 21 dni. Jest to o tyle ciekawe, iż w tym czasie czynsze wzrosły choćby o 50%.

Czas wyświetlania ofert sprzedaży i najmu mieszkań

https://www.otodom.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2023/01/Polityka-Insight

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału