W tym kraju zainteresowanie BTC w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie

5 miesięcy temu

Według statystyk Google Trends, Nigeria jest w tej chwili afrykańskim krajem o największym zainteresowaniu kryptowalutą, jaką jest Bitcoin (BTC).

Z analizy geograficznej wynika, iż nigeryjski stan Delta jest liderem pod względem zainteresowania Bitcoinem, za którym plasują się takie stany jak Anambra, Ekiti, Enugu, Ondo, Ebonyi, Bayelsa, Osun, Edo i Imo. Warto zauważyć, iż Lagos, komercyjne centrum Nigerii, znajduje się poza pierwszą piętnastką miast pod względem zainteresowania Bitcoinem w wyszukiwarce Google.

BTC wciąż popularne

Dane sugerują, iż obszary charakteryzujące się brakiem bezpieczeństwa, niską penetracją banków i wysokim odsetkiem millenialsów są bardziej skłonne do przyjęcia Bitcoina jako zaufanego środka przechowywania wartości i ułatwiania płatności.

Nigeryjczycy zwrócili się ku stablecoinom, głównie powiązanym z dolarem amerykańskim, ze względu na to, iż stanowią one zabezpieczenie przed inflacją. Obawiają się oni również wahań kursów walut. Najpopularniejszym stablecoinem jest Tether – jak się okazuje jego wykorzystanie staje się coraz bardziej praktyczne dla lokalnych firm i diaspory do przeprowadzania transakcji.

Według badania Organizacji Narodów Zjednoczonych Nigeria jest w tej chwili jednym z najmłodszych państw na świecie i jednym z najszybciej rozwijających się w Afryce. Grupa wiekowa poniżej 15 roku życia stanowi 43 proc. populacji.

W ostatnim czasie rząd Nigerii podjął szereg działań mających na celu zaradzenie trudnościom gospodarczym i zapobieżenie załamaniu waluty. W ubiegłym miesiącu rozpoczęto do wprowadzenia nowych przepisów zakazujących wymiany kryptowalut P2P przy użyciu nigeryjskiej nairy, waluty krajowej. Nigeryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła również giełdę kryptowalut Binance o angażowanie się w manipulacje walutowe i spekulacje, które ich zdaniem doprowadziły do dewaluacji naira i wymagały interwencji rządu. Zdecydowane stanowisko organu regulacyjnego ujawniło się na początku bieżącego roku, kiedy to nałożył on zakaz na działalność Binance w Nigerii, a następnie aresztował i zatrzymał jego szefów, Tigrana Gambaryana i Nadeema Anjarwalla, demonstrując swoją determinację w utrzymaniu standardów regulacyjnych. Podczas gdy Anjarwalla zdołał uciec z aresztu, Gambaryan został zatrzymany w Abudży i w najbliższym czasie ma stanąć przed sądem pod zarzutem prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków.

Przypomnijmy również, iż w styczniu 2024 r. Bank Centralny Nigerii wydał wstępne wytyczne dla banków otwierających rachunki kryptowalutowe, chociaż banki przez cały czas nie mogą handlować ani przechowywać wirtualnych aktywów w ramach własnych portfeli.

Wizja prezydenta i oczekiwania obywateli

W swoim manifeście wyborczym prezydent Nigerii Boli Tinubu zobowiązał się do zalegalizowania kryptowalut i technologii blockchain w sektorze bankowym i finansowym kraju. Decyzja ta została zatwierdzona ze względu na jej potencjał do wzmocnienia kruchej gospodarki Nigerii. Jednak młodzi obywatele wydają się być nieco zagubieni w tej kwestii. Nathaniel Luz, dyrektor generalny Flincap, platformy płynnościowej dla giełd kryptowalut, podkreślił, iż prezydent Tinubu ma wyjątkową okazję do kształtowania wschodzącego sektora kryptowalut w Nigerii, podobnie jak poprzedni liderzy zrobili to z branżą bankową.

Idź do oryginalnego materiału