W Wenezueli dojdzie do rewolucji? Liderka opozycji nazywa BTC “kołem ratunkowym” jej kraju

cryps.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: María Corina Machado


María Corina Machado, liderka opozycji w Wenezueli, zaproponowała, by jej kraj uznał bitcoina (BTC) za swój zasób rezerwowy.


  • Liderka opozycji w Wenezueli twierdzi, iż bitcoin to “koło ratunkowe” jej kraju.
  • Chce, by rząd uznał kryptowalutę za zasób rezerwowy

Liderka opozycji w Wenezueli jest fanką BTC

W wywiadzie dla Alexa Gladsteina z Human Rights Foundation Machado określiła kryptowalutę mianem „koła ratunkowego” i „istotnego środka oporu”. Wskazała, iż gospodarka Wenezueli jest w opłakanym stanie i bitcoin może pomóc w jej odbudowie.

Jej propozycja – uznania BTC za zasób rezerwowy – ma na celu rozwiązanie problemu inflacji i niestabilności finansowej Wenezueli. To wszystko efekt wielu lat rządów Hugo Cháveza i Nicolása Maduro. Obaj politycy prowadzili wrogą USA politykę. W efekcie gospodarkę tego niegdyś jednego z najbogatszych państw świata zniszczyły m.in. sankcje gospodarcze.

Machado przy okazji skrytykowała politykę finansową zarówno Cháveza, jak i Maduro.

Te represje finansowe, zakorzenione w sponsorowanych przez państwo grabieżach, kradzieży i niekontrolowanym drukowaniu pieniędzy, sparaliżowały naszą gospodarkę i to pomimo naszego naftowego bogactwa

— powiedziała.

Widzi nadzieję w bitcoinie, który jest w jej oczach skuteczną tarczą przed inflacją. Wskazała, iż ​​korzystanie z kryptowaluty pozwoliło już teraz obywatelom jej kraju ochronić swój majątek, a w niektórych przypadkach sfinansować ucieczkę ze zrujnowanego państwa.

Wyobrażamy sobie bitcoina jako część naszych rezerw narodowych, pomagających odbudować to, co ukradła dyktatura

— dodała.

Inflacja w Wenezueli

Jeżeli ktoś narzeka na inflację w Polsce, powinien polecieć do Wenezueli. Tam inflacja wzrosła do 1,7 miliona procent. Ceny podstawowych produktów niemal podwajają się co dwa dni. Od 2016 roku inflacja przekroczyła poziom 8 milionów procent.

Wenezuelczycy niedawno po raz kolejny głosowali na prezydenta. Elekcję wygrał ponownie Maduro, ale nikt nie ma już złudzeń. Wybory zostały sfałszowane. Zresztą obecne władze zablokowały start w nich właśnie Machado.

USA naciskają też na reżim Maduro, by ten przeprowadził konieczne reformy polityczne. Oczywiście obecne władze nie chcą się na to zgodzić, bowiem straciłyby swoje wpływy.

Idź do oryginalnego materiału