W zeszłym tygodniu pszenica drożała najszybciej od dwóch lat. Co dalej?

2 tygodni temu

Po tym jak na początku marca ceny pszenicy spadły do poziomów najniższych od 3,5 roku, dziś widzimy odwrócenie sytuacji. Pszenica na koniec zeszłego tygodnia zdrożała na Matifie w kontraktach na nowe zbiory o 22,25 EUR/t t/t osiągając cenę 235,25 EUR/t. Najwyższą od ponad 2 lat.

Co w tej chwili wpływa na rynek zbóż?

– Powodem ostatnich zakupów osłonowych przez fundusze inwestycyjne była obawa przed stratami w plonach podczas zbiorów na półkuli północnej. Od tygodni na południu Rosji było zbyt ciepło i zbyt sucho. Na deszcz czekają także ważne dla produkcji pszenicy stany w USA: Kansas, Teksas i Oklahoma. W Europie Środkowej i Zachodniej wilgotne warunki i gwałtownie zmieniające się temperatury powodują stres dla roślin – informuje serwis Kaack.

Jednocześnie autorzy analizy ostatnich wydarzeń studzą nastroje zauważając, iż o ile pogoda na głównych obszarach upraw poprawi się, ceny równie gwałtownie jak wzrosły, mogą spaść. Dobrym przykładem może być sytuacja z czerwca zeszłego roku, kiedy to cena pszenicy wzrosła na CBoT w ciągu pięciu dni o 17%, aby w ciągu sześciu następnych wrócić do poziomu sprzed podwyżki.

– Niemniej jednak perspektywy wzrostu cen w tym roku są lepsze niż rok temu. W zeszłym roku warunki dla uprawy pszenicy w Rosji były optymalne, podczas gdy w tym sezonie warunki pogodowe są mniej sprzyjające. Od tygodni na południu kraju było zbyt sucho. Kwiecień był również zdecydowanie za ciepły; temperatury w rejonie Wołgi były o ponad 8 stopni Celsjusza wyższe od średniej. Choć prognozy dla Rosji zostały ostatnio nieco obniżone, analitycy w dalszym ciągu spodziewają się zbiorów na poziomie ponad 90 mln ton – czytamy w serwisie Kaack.

W czwartek Komisja Europejska obniżyła prognozę zbiorów pszenicy o 600 tys. ton do 120,2 mln ton, co byłoby wynikiem gorszym o 4,8 mln ton r/r i najgorszym od 4 lat. Nieco bardziej optymistyczne są prognozy Strategie Grains i Coceral, odpowiednio 121,8 i 123,2 mln ton. Niestety podaż pszenicy przez cały czas będzie wysoka ze względu na zapasy końcowe na poziomie 20,4 mln ton, czyli o 500 tys. ton więcej niż w poprzedniej prognozie.

Pszenica zyskuje także na mniejszych prognozach zbiorów kukurydzy m.in. w Argentynie i w Brazylii. Ważna będzie również powierzchnia zasiewów kukurydzy w USA.

Źródło: Kaack

Idź do oryginalnego materiału