Claude 3.5 Sonnet to najnowsza wersja modelu sztucznej inteligencji startupu Anthropic. Jej twórcy twierdzą, iż ma większe możliwości od OpenAI GPT-4o.
Tempo zmian na rynku rozwiązań AI wyraźnie pokazuje, jak istotny jest to sektor. Tworzenie nowych rozwiązań sztucznej inteligencji to temat, który interesuje zarówno inwestorów, jak i odbiorców. Zaledwie miesiąc temu lider modeli sztucznej inteligencji, czyli OpenAI zaprezentował jego najnowszą wersję – OpenAI GPT-4o.
Teraz jego konkurenci pokazują, iż również nie marnują czasu. Startup Anthropic poinformował o najnowszej wersji swojego modelu sztucznej inteligencji. Smaczku rywalizacji pomiędzy podmiotami dodaje fakt, iż Anthropic tworzą ludzie, który wcześniej pracowali w OpenAI. Teraz są jednym z jego największych konkurentów.
Warto przeczytać: Nowy jednorożec w sektorze cyberbezpieczeństwa. Huntress zamyka serię D finansowania
Claude 3.5 Sonnet od Anthropic
Claude 3.5 Sonnet, bo tak nazywa się najnowszy model AI konkurencyjnego startupu, ma być, według zapowiedzi twórców, modelem o możliwościach większych niż GPT4-o. Jest jednocześnie pierwszym z rodziny Claude 3.5, który zadebiutuje na rynku. Według twórców duży nacisk w tym modelu został położony na poprawę rozumienia rozmaitych niuansów i wykonywania bardziej złożonych instrukcji.
Zapewniają również, iż ich model działa dwukrotnie szybciej niż wypuszczony przez nich w marcu Claude 3 Opus. Nie podano jednak żadnych szczegółów technicznych, ani informacji o rozmiarach modelu. Z tego powodu informacje o jego wyższości nad konkurencyjnymi rozwiązaniami można na razie uznać za element reklamy. Zweryfikują ją dopiero branżowe testy.
Rywalizacja twórców modeli AI przyspiesza
To co bez wątpienia widać wyraźnie, to fakt, iż duża konkurencja napędza produktywność startupów AI. Także OpenAI już teraz pracuje nad kolejnym modelem sztucznej inteligencji. Firma potwierdziła niedawno, iż znajduje się on w fazie szkolenia. Jednak nie tylko na rynku amerykańskim rywale podkręcają tempo. Francuski startup Mistral, kreujący się na europejską odpowiedź na ChatGPT, niecały miesiąc temu wypuścił na rynek swój pierwszy generatywny model AI służący do kodowania.
Z pewnością na tej rywalizacji odbiorcy tworzonych rozwiązań mogą jedynie skorzystać.