Niecałe 31% Polaków jest zwolennikami wprowadzenia w Polsce waluty euro. Wzrosła liczba przeciwników tego rozwiązania.
Odmienny trend
Analizę nastrojów wobec europejskiej waluty w Unii Europejskiej i w Polsce przeprowadziła „Rzeczpospolita”. Powołując się na badanie Eurobarometru, stwierdzono, iż poparcie dla wspólnej europejskiej waluty wśród wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej jest rekordowo wysokie. Waluta euro jest popierana przez 74% mieszkańców Unii Europejskiej i 81% mieszkańców strefy euro.
Odmiennie sytuacja wygląda w Polsce. Zgodnie z wynikami sondażu Fundacji Wolności Gospodarczej za wprowadzeniem europejskiej waluty w Polsce opowiada się 30,7% badanych. To o ponad 4% mniej niż przed rokiem. Rośnie natomiast liczba przeciwników tego rozwiązania. Stanowią oni w tej chwili 56,5%, a rok wcześniej było ich 50,8%.
Waluta euro z korzyścią dla Polski
Ekonomiści poproszeni przez „Rzeczpospolitą” o komentarz podkreślają, iż w ostatnim czasie w przekazie Narodowego Banku Polskiego dominuje negatywna narracja dotycząca europejskiej waluty. To miało wpływ na pogorszenie się społecznych nastrojów dotyczących euro, co widać w przytoczonych powyżej wynikach badania.
Mimo wszystko wśród analityków dominuje opinia, iż Polska skorzystałaby na przyjęciu europejskiej waluty. Ich zdaniem byłby to krok zwiększający krajowe bezpieczeństwo ekonomiczne. Towarzyszyć mu musiałaby jednak dobrze poprowadzona polityka monetarna. Wszystko wskazuje jednak na to, iż choćby z uwagi na opinię społeczną proces ten może w dalszym ciągu przesuwać się w czasie.