Znany na całym świecie miliarder Warren Buffett wielokrotnie dzielił się w mediach swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami. Między innymi dlatego przylgnął do niego przydomek „Wyrocznia z Omaha”, czy też „Mędrzec a Omaha”. Buffet w ostatnich dniach ponownie przemówił. Tym razem opowiadał nie tylko o inwestowaniu, ale i wychowaniu dzieci.
Buffett radzi, by spisać swój… nekrolog
Ostatnio Warren Buffett zaskoczył rynki swoim nieprzewidywalnym ruchem inwestycyjny. Buffett postawił bowiem na kilka japońskich spółek, a następnie zwiększył w nich swój udział. Tym razem inwestor zaskoczył swoimi nietypowymi radami dla osób, które planują pójść w jego ślady. Swoje rady zawarł w corocznym liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Buffett zasugerował, iż dobrym pomysłem jest spisanie swojego nekrologu i postępowanie w taki sposób, by wszystkie pozytywne rzeczy, które w nim zawrzemy, stały się faktem. Dodatkowo Buffett radzi, by unikać ryzykownych błędów finansowych, które „mogą wyeliminować Cię z gry”. Nieodpowiedzialne decyzje, zdaniem Buffeta, mogą wstrząsnąć planami i celami finansowymi. Jeśli już nam się to przytrafi, to jak poznać, iż decyzja była zła? Według Buffeta sygnałem ostrzegawczym są nieprzespane noce i ciągłe rozmyślanie o tej decyzji. Miliarder przekonuje, iż większość jego sukcesów wynika z faktu, iż unikał w inwestowaniu poważnych błędów i nieprzemyślanych decyzji.
Jest też kilka rad dla rodziców
W wywiadzie udzielonym stacji CNBC, Warren Buffett wspomniał o tym, jaki jest największy błąd rodziców, który popełniają, ucząc swoje dzieci o pieniądzach. Według niego to przede wszystkim całkowite pomijanie tej kwestii. Buffett uważa, iż dzieci powinny być oswajane z pieniędzmi już w wieku przedszkolnym, by wyrobić w nich dobre nawyki zarządzania finansami.
Inwestor podzielił się kilkoma radami, które sam stosował wychowując trójkę swoich dzieci. Po pierwsze, Buffett proponuje, by uczyć dzieci nieszablonowego myślenia. Pomóc może w tym np. wspólne wyjście do muzeum i omawianie eksponatów oraz obrazów. Dalej Buffett wskazuje, iż niezwykle istotne jest nauczenie dzieci różnicy między potrzebami, jak np. nowy plecak lub spodnie, a zachciankami takimi jak np. chęć posiadania zabawki z reklamy. Buffett stwierdził też, iż ważne jest, by pokazać dziecku, iż nie zawsze to co jest najdroższe, oferuję najlepszą jakość. Na koniec podpowiada, iż ważne jest także nauczenie dzieci rozważania skutkować podejmowanych decyzji oraz, iż w pierwszej kolejności powinniśmy finansować pilne sprawy. Jeśli chcemy np. kupić nowy telewizor, a mamy zepsutą klimatyzację, to jego zdaniem w pierwszej kolejności powinniśmy naprawić uszkodzony sprzęt, a dopiero później możemy myśleć o dodatkach.