Trwa rozruch największej i najnowocześniejszej zajezdni tramwajowej w Polsce. Ekologiczny obiekt na Annopolu, który docelowo pomieści 152 tramwaje, jest ważnym elementem rozwoju warszawskiej sieci komunikacji szynowej. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych.
Wczoraj wieczorem wróciłem z Brukseli i mówię o tym z dwóch powodów. Przede wszystkim dlatego, iż najważniejsza jest sprawczość, a my od samego początku jesteśmy w stanie właśnie dla Warszawy, właśnie dla Polski pozyskiwać fundusze unijne. A zajezdnia tramwajowa, w której się właśnie znajdujemy, jest idealnym przykładem tego typu skuteczności – dlatego, iż prawie 80 proc. kosztów tej inwestycji zostało sfinansowane przez Unię Europejską. I druga kwestia to fakt, iż ten obiekt jest nie tylko nowoczesny, ale również bardzo przyjazny środowisku. To nie jest abstrakcja, to są bardzo konkretne rozwiązania, które służą warszawiankom i warszawiakom – mówił podczas konferencji prasowej na Annopolu Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Zajezdnia Annopol zajmuje obszar blisko 12 hektarów. Wybudowano tu 16 km toru pojedynczego, ułożono sto zwrotnic. Tramwaje są tu serwisowane, naprawiane, malowane i myte w 14 budynkach znajdujących się na terenie ekologicznego obiektu – obsadzonego roślinnością i częściowo zasilanego z odnawialnych źródeł energii.
Inwestycja z unijnym wsparciem
W tej kampanii bardzo dużo mówimy o komunikacji, o wykluczeniu komunikacyjnym. Dla nas w Warszawie to sprawa fundamentalna. Dlatego w naszym mieście wszystkie dzielnice łączymy zapewniając jak najlepszy transport. Żeby w ogóle mówić o inwestycjach w komunikację publiczną i o problemach takich, jak wykluczenie transportowe, trzeba mieć doświadczenie i my to doświadczenie, tutaj w stolicy, budujemy. Bo to właśnie Warszawa jest absolutnym przykładem i liderem tego, w jaki sposób pozyskiwać unijne pieniądze i w jaki sposób je skutecznie wydawać. A co równie ważne, dzięki takim inwestycjom, jak zajezdnia na Annopolu, zapewniamy również miejsca pracy – dodał prezydent stolicy.
Budowa zajezdni jest dofinansowania z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (tzw. FEnIKS) – w ramach projektu Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą – Faza II. Łączna wartość dofinansowania na wszystkie zadania w ramach tego projektu to 900 mln zł.
Zajezdnia Annopol to przede wszystkim miejsce pracy naszych pracowników, ludzi dzięki którym każdego dnia na tory wyjeżdżają sprawne i bezpieczne tramwaje, zapewniające niezawodny transport mieszkańcom Warszawy. Obiekt ten to przykład nowoczesności w każdym calu. Posiadamy ekologiczną myjnię i lakiernię, a pod zadaszeniem jesteśmy w stanie garażować aż 152 tramwaje o długości 33 metrów – w warunkach, które znacząco zwiększają trwałość pojazdów – mówiła Małgorzata Kaleta, członkini zarządu Tramwajów Warszawskich ds. prawno-finansowych.
Finalnie w zajezdni będzie pracować aż 430 osób, a już teraz zatrudnionych jest tam 190 pracowników.
Planując ten obiekt, nasi pracownicy czerpali z doświadczeń zdobytych w czterech istniejących warszawskich zajezdniach oraz inspirowali się najnowszymi europejskimi rozwiązaniami. Dzięki ich zaangażowaniu powstała specyfikacja, która pozwoliła generalnemu wykonawcy zrealizować tę inwestycję z zastosowaniem innowacyjnych technologii i zaawansowanego parku maszynowego. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy dołożyli kamyczek do budowy Zajezdni Annopol, gdyż było to olbrzymie przedsięwzięcie. Nie chciałabym, żeby ktoś się poczuł pominięty, gdyż to był ogrom pracy wielu ludzi: urzędników miasta i spółki, doświadczonych tramwajarzy, inżynierów i budowniczych. Dziś w imieniu zarządu spółki dziękuję Wam wszystkim, którzy byliście zaangażowani w ten projekt. Wam, którzy dotrwaliście do dziś i tym którzy w poprzednich latach dążyli do powstania tej zajezdni. Jestem przekonana, iż będzie ona służyć pracownikom i pasażerom tramwajów przez wiele dziesiątków lat i przysłuży się do rozwoju transportu publicznego w Warszawie – wskazała Małgorzata Kaleta.
Zajezdnia z rezerwą pod rozbudowę sieci tramwajowej
Pierwsze 25 tramwajów wyjechało z zajezdni 29 października – w dniu otwarcia nowej trasy tramwajowej do Wilanowa. w tej chwili do obiektu przypisanych jest 38 brygad – przede wszystkim obsługujących pobliskie linie tramwajowe (1, 3, 4 i 25). Bez tej zajezdni Tramwaje Warszawskie nie byłyby w stanie obsługiwać zwiększonej liczby tramwajów – po uruchomieniu trasy do Wilanowa na tory codziennie wyjeżdża teraz rekordowa liczba 456 tramwajów (o 29 więcej niż przed oddaniem nowej trasy).
Obecnie trwa stopniowy rozruch zakładu, realizowane są również szkolenia pracowników. Według założeń rozruch obiektu ma zakończyć w I kwartale 2025 r.
Nowoczesne rozwiązania
Zajezdnia Annopol mieści się pod symbolicznym adresem ul. Warszawskich Tramwajarzy 5. Zarządza nią inteligentny system, który identyfikuje każdy wjeżdżający i wyjeżdżający tramwaj . Sterowanie zwrotnicami i semaforami odbywa się automatycznie – bez udziału motorniczych. W sumie ponad 70 proc. zwrotnic jest przestawiana zdalnie.
Duży nacisk położony został na ekologię. Poza pompami ciepła i panelami słonecznymi, w specjalnych zbiornikach jest gromadzona deszczówka, która zostanie wykorzystana do celów gospodarczych – spłukiwania toalet, mycia pojazdów oraz podlewania zieleni.
Powierzchnia biologicznie czynna wynosi ponad 24 tys. m kw., co stanowi ok. 20 proc. terenu zajezdni (roślinność wertykalna na elewacjach pięciu budynków, obsadzenie ekranów akustycznych, torowisko z zieloną zabudową na odcinku dojazdowym do zajezdni, nasadzenia zieleni).
Rekordowy rozwój sieci tramwajowej
Ostatnią zajezdnię tramwajową – R-4 Żoliborz na Bielanach – otwarto w 1963 r. Jeszcze w latach 60. XX w. planowano budowę kolejnej zajezdni – właśnie na Annopolu. Koncepcję jednak odłożono z uwagi na zmianę założeń dotyczących obsługi komunikacyjnej stolicy i likwidację części tras tramwajowych (m.in. na Żelaznej, Powązkowskiej, Radzymińskiej, na Młociny czy do Wilanowa).
W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy renesans komunikacji tramwajowej, czego przejawem jest chociażby nowe zaplecze na Annopolu. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na projekt i budowę nowej zajezdni pod koniec 2021 r. Wykonawcą zostało konsorcjum firm ZUE i Yörük Yapi Inşaat. Aktualna wartość kontraktu to 715,8 mln zł brutto.
Rok 2024 r. jest dla warszawskich tramwajów szczególny: oprócz zajezdni uruchomiono trzy nowej trasy tramwajowe o łącznej długości ponad 10 km. Najdłuższy odcinek – o długości ok. 6,5 km do Wilanowa – oddano pod koniec października. To najdłuższa trasa tramwajowa, jaką Warszawa uruchomiła od lat 50. ubiegłego wieku.
Zobacz również: