Warszawa: II edycja Kongresu Budownictwa Polskiego – w cieniu kryzysu i wyczekiwanych inwestycji

6 dni temu

Wobec – z jednej strony – kryzysu branży budowlanej w Polsce, a z drugiej – zapowiadanej kumulacji inwestycji, organizatorzy II Kongresu Budownictwa Polskiego (KBP), czyli Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) oraz Grupa MTP – postawili sobie ambitny plan przedyskutowania najtrudniejszych i najpilniejszych zagadnień dla krajowej gospodarki, w tym dla kolei, budownictwa drogowego, kubaturowego, hydrotechniki, ochrony środowiska oraz energetyki.

Dziś rozpoczyna się w Warszawie II Kongres Budownictwa Polskiego, czyli największe wydarzenie tego typu poświęcone polskiemu budownictwu i branżom towarzyszącym. Przez dwa dni w Centrum Konferencyjnym Muzeum Historii Polski dyskutować będą eksperci, liderzy najważniejszych firm, naukowcy, branżowcy, decydenci, przedstawiciele sektora administracji państwowej i samorządowej, a także finansów i ubezpieczeń, aby wypracować systemowe strategie dla branży budowlanej na najbliższe lata.

Program KBP został opracowany przez Komitety Tematyczne, których członkami są eksperci, praktycy i naukowcy, mający z racji swoich osiągnięć i pozycji, faktyczny wpływ na rozwój sektora budownictwa w Polsce, co stanowi gwarancję jego merytorycznej jakości. Wybrane, najważniejsze zagadnienia ujęto w sześć obszarów tematycznych, tj. „Budownictwo i infrastruktura”, „Dobre prawo, dobre budownictwo”, „Ekonomia i finanse”, „Energia i środowisko”, „Rynek pracy i kształcenie” oraz „Innowacje i nowe technologie”. Powstały w ten sposób program jest bardzo obszerny, dlatego Kongres zaplanowano w układzie sześciu plenarnych sesji, prowadzonych równolegle z pięcioma spotkaniami w formie tzw. okrągłych stołów.

Na dziś przewidziano trzy sesje i cztery spotkania okrągłych stołów. Sesja pierwsza – strategiczna, czyli geopolityczne i makroekonomiczne uwarunkowania rozwoju gospodarczego w Polsce, dotyczyć ma podsumowania działań ostatnich dwóch lat oraz określenia nadchodzących wyzwań, w tym związanych m.in. ze zrównoważonym budownictwem i strategiami finansowania rozwoju infrastruktury. Druga sesja strategiczna, poświęcona będzie inwestycjom, regulacjom i ich wpływowi na sytuację sektora w kraju, analizie mają zostać poddane np. szanse i zagrożenia strategicznych programów i projektów branży, czy też rozwój nowych segmentów, czyli budownictwa militarnego i jądrowego. Budownictwo – prawo – ekonomia to zagadnienia trzeciej sesji, związanej z otoczeniem pranym sektora budownictwa i wyzwań, które czekają branżę w latach 2025-27. Druga część tej sesji odnosi się do międzynarodowej i krajowej konkurencji i konkurencyjności firm, także po 2027 roku, czyli po zakończeniu programów finansowych UE.

Tematyka dzisiejszych okrągłych stołów ogniskuje się wokół udziału krajowych firm w transformacji energetycznej (Stół „Budownictwa Energetycznego”), tworzenia praw i przepisów budowlanych (Stół „Dobre Prawo – Dobre Budownictwo”), poprawy wizerunku branży i kształcenia zawodowego (Stół „Kształcenie i Wizerunek”) oraz projektowaniu inżynieryjnemu (Stół „Projektantów i Wykonawców”).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Marszałek Województwa Mazowieckiego, GDDKiA oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich, zaś patronat naukowy – m.in. Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Krakowska. W przygotowanie Kongresu i jego programu zaangażowało się kilkadziesiąt przedsiębiorstw i instytucji, a na liście prelegentów znaleźć można 63 nazwiska, co tylko potwierdza, zarówno rangę samego wydarzenia, jak i rangę poruszanych tematów.

Autor: AF

Idź do oryginalnego materiału