Warszawa: rozpoczęła się 6. edycja EEC Trends

3 godzin temu

Dziś w hotelu Sheraton Grand Warsaw odbywa się kolejna edycja EEC Trends, czyli jednego z istotniejszych biznesowych wydarzeń, poświęconych gospodarce Europy Centralnej. Poruszone w trakcie debat tematy i formułowane wnioski oraz postulaty staną się podstawą programu kwietniowego XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC). Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP (Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości), czyli także główny organizator – wspomnianego prestiżowego kongresu European Economic Congress (EEC), odbywającego się co roku w Katowicach.

Do udziału w dyskusjach zaproszono wybitnych specjalistów – ze świata zarówno polityki, biznesu, jaki i nauki, z których zdaniem warto się liczyć, szczególnie w sytuacji dynamicznie zmieniającego się rynku. Swój udział w jednej z debat potwierdził wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, obecni będą też szefowie np. PKP PLK, czy GDDKiA. A wydarzenie rozpocznie sesja nt. „Bezpieczna i konkurencyjna gospodarka”, z udziałem m. in. Jerzego Buzka. Rozmawiający w inauguracyjnej debacie pochylą się nad zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem gospodarczym, czynnikami budującymi bezpieczeństwo ekonomiczne, trwałością rozwoju, transformacją energetyczną, międzynarodową konkurencją i sytuacją polskich przedsiębiorstw w zmieniających się i nieprzewidywalnych warunkach.

Całość konferencji prowadzona jest w formule czterech równolegle odbywających się paneli. Pierwszy poświęcony jest budownictwu i infrastrukturze, technologii, trendom, inwestycjom oraz obronności i gospodarce. Uczestnicy rozmawiać mają o m. in. o barierach ograniczających rozwój rynku budowlanego, czyli o braku płynności zamówień, lukach na rynku pracy, deficytach kompetencji, czy problemach regulacyjnych. Osobnymi tematami mają być cyberbezpieczeństwo, dygitalizacja, wykorzystywanie technologii informacyjnych, czy AI np. w przetwarzaniu danych.

Drugi panel związany jest z transformacją energetyczną, odnosić się ma do kwestii „nowej energii”, czyli zielonej transformacji i energetyki, a także do zagadnień prowadzących do zwiększania konkurencyjności krajowej gospodarki poprzez przyspieszanie przemian. Dyskutujący pochylą się nad unijnymi i krajowymi regulacjami, nad inwestycjami w odnawialne źródła energii oraz inwestycjami i przepisami w sektorze energetycznym.

Trzeci moduł poświęcony jest dyplomacji i ekspansji polskich firm na rynku globalnym, samemu rynkowi pracy – jego regulacjom i obecności na nim pracowników zagranicznych oraz aktualnej sytuacji polskiego przemysłu. Tu szczególnie istotne będzie zagadnienie udziału (bądź raczej wykluczania) firm spoza UE w przetargach, co wiąże się ściśle z jednym z głównych tematów EEC Trends, czyli bezpieczeństwem połączonym z konkurencyjnością na rynku.

Czwarty blok to trzyczęściowe (Finanse – Ekspansja – Cyfryzacja) wydarzenie EEC Talks – pod hasłem „25-lat z portalem WNP”, odbywające się na scenie w formie rozmów z ekonomistami, politykami, ludźmi biznesu, czy laureatami nagród WNP. Lista zaproszonych gości przedstawia się imponująco – będzie można m. in. porozmawiać z Leszkiem Balcerowiczem, Piotrem Naimskim, ambasadorem królestwa Norwegii w Polsce – Øysteinem Bø , czy Jackiem Sochą.

Zwieńczeniem całego wydarzenia będzie wręczenie corocznych wyróżnień WNP Awards, przyznawanych przez portal WNP, który od 25 lat dostarcza wiadomości ze świata biznesu. To już szósta edycja konkursu, którego laureatami są bądź instytucje i przedsiębiorstwa, bądź osoby, które w znaczący, pozytywny sposób wpłynęły na zmiany w różnych branżach polskiej gospodarki, oddziałując na jej rozwój. W zeszłym roku statuetki otrzymali Władysław Grochowski (firma Arche), Aleksandra Przegalińska, Grupa Kruk, Elemental Holding, Empik, Cognor, Danfoss (Polska), Vive Textile, operator mobilnych płatności BLIK, TDJ. Na tegorocznej uroczystej gali wyróżnieni zostaną nie tylko ci, których działalność wpłynęła na polską gospodarkę w 2024 r., ale także ci, których osiągnięcia miały szczególne znaczenie w minionym ćwierćwieczu.

Organizatorzy w oficjalnych zapowiedziach wskazują na najważniejsze dla polskiej gospodarki zagadnienia, które poddane zostaną dogłębnej analizie, czyli konieczność wyznaczania kierunków zmian i inwestycji, których skuteczność jednak niepokoi, z uwagi na presję czasu i dynamiczne przemiany. Szczególne miejsce zajmuje tu infrastruktura transportowa, ściśle powiązana z dekarbonizacją i zieloną transformacją. Co z kolei rodzi pytania o konkurencyjność polskich firm, wymagających wsparcia chociażby w postaci adekwatnych regulacji.

EEC Trends to nie jedynie wstęp do kwietniowego XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), ale to wstęp nadający adekwatny ton w międzynarodowych rozmowach, które rozpoczną się w Katowicach już w kwietniu br.

Tekst: AF
Fot. JBCrew

Idź do oryginalnego materiału