Stowarzyszenie Inżynierów i Techników RP (SITK) oddział w Warszawie, już po raz dziewiąty organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Techniczne „Spawalnictwo dróg szynowych – certyfikacja, cyfryzacja oraz nowoczesne technologie”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14 – 16 maja 2025 r. w centrum konferencyjnym BOSS w Warszawie. Organizowana w cyklu trzyletnim Konferencja połączona z warsztatami to jedyne wydarzenie, gdzie wartością dodaną jest integracja całego środowiska – zarówno przedstawicieli Spółek Grupy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., uczelni, firm produkcyjnych oraz wykonawczych zajmujących się problematyką wdrażania nowoczesnych technologii na kolei. Organizatorzy zaplanowali liczne pokazy praktyczne, podczas których będzie istniała możliwość rozszerzenia wiedzy dotyczącej zastosowania wybranych maszyn, technologii czy sprzętu.
SITK RP oddział w Warszawie oraz Klub Międzyzakładowy przy PLK S.A. Centrum Diagnostyki są organizatorami IX Ogólnopolskich Warsztatów Technicznych, skierowanych do specjalistów z branży infrastruktury szynowej i spawalniczej. Warsztaty te to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz wiedzy, omówienia praktycznego wykorzystywania najnowszych technologii spawalniczych, a także obowiązujących w branży regulacji prawnych i procedur bezpieczeństwa.
Tematyka Ogólnopolskich Warsztatów Technicznych koncentruje się wokół zagadnień związanych z prawidłowym utrzymaniem i konserwacją szyn, tj. problemów związanych ze spawalniczymi metodami profilaktyki i utrzymania infrastruktury szynowej oraz postępującym – także i w tej branży – procesem cyfryzacji.
Imponująco przedstawia się lista osób i instytucji, które objęły wydarzenie patronatem honorowym: Minister Infrastruktury, Prezes UTK, Przewodniczący PKBWK przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marszałek Województwa Mazowieckiego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Przewodniczący Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (MOIB) oraz Prezes SITK RP. Organizatorzy przewidują także udział w wydarzeniu zagranicznych delegacji (np. z Centrum Spawalniczego z Austrii).
W trakcie trzydniowej konferencji zorganizowanych zostanie siedem bloków wystąpień i prezentacji, a każdy dzień zakończy dyskusja i specjalne podsumowanie. Projektowana tematyka wystąpień dotyczyć będzie m.in. wad eksploatacyjnych, technik i technologii pomiarowych, aspektów prawnych, związanych chociażby z wdrażanymi procedurami, najnowszych technologii spawalniczych, zmieniających się standardów i wymagań technicznych dróg kolejowych w warunkach zwiększanych prędkości (np. KDP), czy też cyfryzacji np. procesów pomiarowych.
Organizatorzy podkreślają szczególnie wagę dwóch wydarzeń o bardziej praktycznym charakterze, tj. pokazów technologii spawalniczych, połączonych z pokazami nowoczesnego sprzętu, które będzie miało miejsce w drugim dniu Warsztatów oraz sesji szkoleniowej, która odbywa się od lat w trzecim dniu konferencji, szkolenia te prowadzone są m.in. przez inspektorów nadzoru ds. spawalnictwa.
Link do wydarzenia na platformie LinkedIn.
Fot. JBCrew
Zobacz również: