Wartość PKB Polski w 2024 r. Liczba robi wrażenie, to bilionowa kwota

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


GUS podał najnowsze dane dotyczące wartości polskiego PKB w 2024 r. Wyniosła ona 3 bln 641 mld zł wobec 3 bln 410 mld zł w roku 2023.


"Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o sposobie obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto (...) ogłasza się, iż według pierwszego szacunku wartość produktu krajowego brutto w 2024 r. wyniosła 3 641,2 mld zł" - czytamy w komunikacie GUS.


Wzrost polskiego PKB. W 2024 roku nastąpiło przyspieszenie


Przypomnijmy, iż pod koniec stycznia br. GUS informował, iż w 2024 r. PKB Polski wzrósł realnie w 2024 roku o 2,9 proc., po wzroście o 0,1 proc. w 2023 r. (w cenach stałych roku poprzedniego). W połowie kwietnia ten szacunek został potwierdzony.


W 2022 i 2021 r. polska gospodarka rosła w tempie o wiele szybszym. W 2022 r. było to 5,3 proc., a w 2021 r. aż o 6,9 proc. (odbicie to nastąpiło po pandemicznym "dołku" w 2020 r.).Reklama


Jak będzie rosła polska gospodarka w 2025 roku?


Obecnie uwaga rządu i ekonomistów koncentruje się na wzroście gospodarczym Polski w 2025 r. Jeszcze w założeniach makroekonomicznych do ustawy budżetowej na ten rok Ministerstwo Finansów prognozowało, iż wzrost polskiego PKB w br. wyniesie 3,9 proc. Niedawno jednak miała miejsce korekta tych założeń. W opublikowanych pod koniec kwietnia wieloletnich założeniach makroekonomicznych na lata 2025-2029 rząd przewiduje, iż wzrost realnego PKB w tym roku wyniesie 3,7 proc. Na rewizję prognoz w dół wpłynęła niepewność w otoczeniu polskiej gospodarki, związana przede wszystkim z wojnami handlowymi.


Dodajmy, iż we wtorek 13 maja została opublikowana nowa prognoza Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju dla Polski (EBOR). Bank ten obniżył przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego naszego kraju w 2025 roku o 0,1 pkt proc., do 3,3 proc. Bank wskazuje na pośredni wpływ amerykańskich ceł na polską gospodarkę (poprzez kanał niemiecki i powiązania podażowe w sektorze motoryzacyjnym). Prognozuje także, iż konsumpcja prywatna będzie wspierana przez malejącą inflację i rosnące realne dochody gospodarstw domowych. Według EBOR, w krótkim okresie wzrost PKB Polski podbiją przyspieszone inwestycje współfinansowane z funduszy UE, szczególnie w infrastrukturę i energetykę.
Pierwsze informacje o dynamice PKB Polski na początku 2025 roku - dokładnie w I kwartale - poznamy już w czwartek 15 maja. To wtedy GUS opublikuje wstępne dane dotyczące wzrostu polskiej gospodarki w okresie styczeń-marzec.
"Według naszych szacunków wzrost gospodarczy zwolnił w pierwszych trzech miesiącach tego roku do 3,2 proc. r/r z 3,4 proc. r/r pod koniec minionego roku" - prognozują ekonomiści Banku Millennium w raporcie tygodniowym. "Aktywność gospodarcza jest nieco słabsza od pierwotnych oczekiwań, na co wpływ ma wciąż podwyższona skłonność do oszczędzania, obniżona aktywność inwestycyjna firm oraz niski wzrost w gospodarkach głównych partnerów handlowych Polski. (...) W kolejnych kwartałach wzrost PKB nieco przyspieszy, w głównej mierze dzięki spodziewanemu odrodzeniu inwestycji w środki trwałe".
Idź do oryginalnego materiału