Coraz bliżej do przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą. W poniedziałek Parlament Europejski i Rada Europy osiągnęły w tej sprawie porozumienie, potwierdzone następnie przez przedstawicieli państw członkowskich UE. Będziemy więc mieć bezcłowy handel z Ukrainą do 2025 roku. Jednakże dla ochrony europejskich rolników przewidziano również mechanizmy ochronne.
Zawieszenie kontyngentów i bezcłowy handel z Ukrainą do 2025 roku zostają przedłużone.
Jakie ostatecznie mechanizmy ochronne znajdą się w umowie?
Mowa jest o dwóch takich mechanizmach. Mianowicie pierwszy ma być wzmocnioną wersją już obowiązującego, stosowanym w oparciu na regularnym monitorowaniu. Jak mówi komunikat KE, porozumienie „w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby państw UE spowodowanych importem z Ukrainy, na przykład pszenicy, gwarantuje, iż Komisja będzie mogła podjąć szybkie kroki i wprowadzić wszelkie środki, jakie uzna za konieczne”.
Drugi, nowy mechanizm ochronny zobowiąże Komisję do ponownego nałożenia kontyngentów taryfowych, o ile przywóz drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, zbóż i miodu przekroczy średnią arytmetyczną wielkości przywozu z drugiej połowy 2021 r. oraz lat 2022 i 2023.
Działanie tego mechanizmu ma się uruchomić automatycznie po 14 dniach od wykrycia przekroczenia wielkości importu.
Do Polski przyłączyła się Francja
Jak odnotowują ukraińskie media, Polska optowała za większym ograniczeniem bezcłowego handlu z Ukrainą. Nasze stanowisko poparła również Francja. Ostatecznie efektem tego jest taki, a nie inny okres referencyjny. Mianowicie pierwotnie UE chciała, by była nim średnia arytmetyczna dwóch lat wojennych, kiedy to nie obowiązywały cła i import ukraińskich towarów rolnych wzrósł drastycznie. Polska i Francja były za tym, żeby pod uwagę wziąć również przedwojenny rok 2021. Ostatecznie w drodze kompromisu zgodzono się na drugą połowę 2021 r.
Ukraińcy piszą również, iż stanowisko Polski i Francji „ma uspokoić rolników, którzy w ostatnich miesiącach wielokrotnie organizowali protesty, zwłaszcza sprzeciwiające się dostawom taniej żywności z Ukrainy”. Informują także, iż Wiktor Orban wezwał UE do zamknięcia rynku dla ukraińskich towarów rolnych.
Odnotowano również, iż choćby po zmianie rządu Polska nie idzie na ustępstwa w kwestii importu ukraińskiego zboża. Minister rolnictwa Czesław Siekierski chce, by w rozporządzeniu o wolnym handlu z Ukrainą znalazł się zapis o „regionalnych środkach ochronnych”.
Bezcłowy handel z Ukrainą do 2025 roku? Jeszcze kilka formalności
Przedłużenie preferencyjnych warunków handlu z Ukrainą ma zatwierdzić teraz Parlament Europejski. Stanie się tak najprawdopodobniej jeszcze w kwietniu. Następnie odpowiednie rozporządzenie zostanie przyjęte przez Radę UE i podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego. Obecne porozumienie o bezcłowym handlu wygasa 5 czerwca 2024 br. Nowe przepisy mają automatycznie obowiązywać od 6 czerwca.
Źródło: delo, UkrAgroConsult, latifundist