Waszyngton uderza w chiński przemysł półprzewodnikowy nowymi regulacjami

5 miesięcy temu
Zdjęcie: ekonomia, USA, Chiny, gospodarka


Administracja Bidena planuje w przyszłym miesiącu wprowadzić nową zasadę, która rozszerzy uprawnienia USA w zakresie ograniczania eksportu sprzętu do produkcji półprzewodników z niektórych państw zagranicznych do chińskich producentów chipów – podaje Reuters. Dwa źródła zaznajomione z tą zasadą poinformowały, iż przesyłki z Japonii, Holandii i Korei Południowej, będą wykluczone z tego ograniczenia, co ma ograniczyć wpływ nowej regulacji.

Decyzja o wykluczeniu tych państw z nowej zasady oznacza, iż główni producenci sprzętu, tacy jak ASML i Tokyo Electron, nie zostaną naruszeni. Akcje Tokyo Electron wzrosły o 7% po ogłoszeniu wiadomości, a inni japońscy producenci sprzętu związanego z chipami, tacy jak Screen Holdings i Advantest, również odnotowali duże zyski.

Foreign Direct Product

Nowa zasada jest rozszerzeniem tzw. zasady Foreign Direct Product (FDP), która ma zapobiegać eksportowi sprzętu do około pół tuzina chińskich fabryk znajdujących się w centrum najbardziej zaawansowanych chińskich wysiłków w zakresie produkcji chipów. Kraje, których eksport miałby być ograniczony, obejmują Izrael, Tajwan, Singapur i Malezję.

Departament Handlu USA, który nadzoruje kontrolę eksportu, odmówił komentarza na temat nowej zasady. Dążąc do utrudnienia rozwoju chińskich superkomputerów i technologii AI, które mogłyby wzmocnić chińskie wojsko, USA wprowadziły już kontrolę eksportu chipów i sprzętu do produkcji chipów do Chin w 2022 i 2023 roku.

Nowa zasada, w tej chwili w formie projektu, pokazuje, iż Waszyngton stara się utrzymać presję na rozwijający się chiński przemysł półprzewodników, ale jednocześnie unika antagonizowania swoich sojuszników. Zasada FDP stanowi, iż jeżeli produkt jest wytwarzany przy użyciu amerykańskiej technologii, rząd USA ma prawo powstrzymać go przed sprzedażą, choćby jeżeli jest wyprodukowany za granicą.

Reguła ta była już stosowana, aby uniemożliwić chińskiemu gigantowi technologicznemu Huawei dostęp do zagranicznych chipów, zmuszając firmę do dostosowania swojej strategii produkcyjnej.

Konsekwencje

Kolejna część nowego pakietu kontroli eksportu zmniejszy ilość amerykańskiej technologii, która określa, kiedy zagraniczne produkty podlegają kontroli USA, zamykając luki w zasadzie FDP. Nowe przepisy mogą na przykład oznaczać, iż sprzęt będzie podlegał kontroli eksportowej, jeżeli zawiera chipy z amerykańską technologią.

USA planują również dodać około 120 chińskich podmiotów do swojej listy ograniczonej handlu, obejmującej pół tuzina fabryk produkujących chipy, a także producentów narzędzi, dostawców systemu do automatyzacji projektowania elektronicznego (EDA) i powiązane firmy.

Nowa zasada, chociaż wciąż w fazie projektu, ma być opublikowana w konkretnej formie w przyszłym miesiącu. Oprócz Japonii, Holandii i Korei Południowej, projekt zasady zwalnia ponad 30 innych krajów, które są częścią grupy A:5, co pokazuje, iż USA muszą być dyplomatyczne przy wdrażaniu ograniczeń.

Departament Handlu USA na swojej stronie internetowej wskazuje, iż kategoryzuje kraje “w oparciu o takie czynniki, jak stosunki dyplomatyczne i obawy dotyczące bezpieczeństwa”. Klasyfikacje te pomagają określić wymagania licencyjne i uprościć przepisy dotyczące kontroli eksportu, zapewniając legalny i bezpieczny handel międzynarodowy.

Idź do oryginalnego materiału