W poniedziałek w bazie 3. warszawskiej brygady rakietowej obrony powietrznej w Sochaczewie (woj. mazowieckie) podpisano umowę międzyrządową w ramach II fazy programu "Wisła".
W ramach pierwszej fazy "Wisły" polskie wojsko zakupiło dwie baterie Patriotów, po 8 wyrzutni każda; w tej chwili ten sprzęt jest wdrażany w siłach zbrojnych. Druga faza programu zakłada pozyskanie kolejnych 6 baterii - 48 wyrzutni; na przestrzeni ostatnich miesięcy polski resort obrony podpisał w tej sprawie szereg umów z USA, dotyczących zakupu m.in. samych wyrzutni, radarów czy systemu ICBS. Reklama
Jak zapowiada MON i Agencja Uzbrojenia, dostawy pierwszych dwóch z sześciu baterii Patriotów w ramach II fazy programu Wisła zostaną zrealizowane na przełomie 2026 i 2027 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2029 r.
Zdaniem premiera Donalda Tuska podpisanie umowy, to "potwierdzenie naszej wyjątkowej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi". Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, iż wartość całej umowy opiewa na około 2 miliardy dolarów.
Więcej informacji wkrótce.
Program "Wisła". Głównym celem zwalczanie rakiet balistycznych krótkiego zasięgu
Umowa z USA dotyczy dostaw wsparcia logistycznego dla systemu Patriot w Siłach Zbrojnych i obejmie elementy technicznego wsparcia oraz szkolenia. "Realizacja umowy pozwoli na uzyskanie gotowości operacyjnej wyrzutni Patriot, na których opiera się program Wisła. Polska jest drugim krajem na świecie, po USA, z najnowocześniejszymi zestawami PATRIOT z systemem IBCS" - poinformowało MON.
Głównym celem programu "Wisła" jest eliminacja taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), pocisków samosterujących oraz załogowych statków powietrznych atakujących z różnych wysokości i prędkości. System ten jest również przystosowany do zwalczania bezzałogowych maszyn latających oraz zagrożeń ze strony lotnictwa taktycznego.