Ważne daty w marcu 2024. Rolniku nie przegap terminów!

9 miesięcy temu

Przypominamy ważne daty w marcu 2024, aby nie stracić szansy na dofinansowanie w gospodarstwie. Dowiedz się, jakie jeszcze wnioski możesz złożyć i do kiedy. Poza tym trzeba pamiętać o płatnościach podatków! Dodatkowo sprawdź, jakie nabory ruszają i kiedy.

Oto, jakie ważne daty w marcu 2024 trzeba jeszcze zaznaczyć w kalendarzu działalności gospodarstwa rolnego.

Ważne daty w marcu 2024 — po pierwsze 15.03

Zaledwie do 15 marca, czyli do jutra realizowane są nabory na dwa wsparcia.

Suszowe 2023 — wnioski tylko do jutra

Po pierwsze wszyscy rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach na skutek suszy lub innych niekorzystnych zjawisk pogodowych mogą jeszcze dzisiaj i jutro składać wnioski o dopłaty. Ten nabór trwa od 29 lutego i kończy się właśnie jutro. Na dzisiaj o te pomoc stara się ponad 109 tys. polskich rolników.

Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR. Można je składać w placówce osobiście lub kogoś do tego upoważnić. Wysyłania dzisiaj listu pocztą tradycyjną również jest możliwe. Jednak na ostatnią chwilę rekomendujemy skorzystanie z platformy ePUAP lub mObywatel.

O jakie kwoty się ubiegamy? Oto obowiązujące cztery stawki pomocy:

  • 1000 zł/ha powierzchni upraw, gdy niekorzystne zjawiska pogodowe spowodowały utratę co najmniej 70 proc. plonu i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha;
  • 500 zł/ha powierzchni upraw, gdy niekorzystne zjawiska pogodowe spowodowały utratę co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha;
  • 500 zł/ha powierzchni, gdy niekorzystne zjawiska pogodowe spowodowały utratę co najmniej 70 proc. plonu i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi poniżej 0,3 DJP/ha;
  • 250 zł/ha powierzchni, gdy niekorzystne zjawiska pogodowe spowodowały utratę co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu, i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi poniżej 0,3 DJP/ha.

Zwrot kosztów ubezpieczenia zwierząt

Także tylko do jutra mają czas hodowcy drobiu, bydła lub świń na złożenie wniosku o wsparcie finansowe. Ściślej mówiąc, dotyczy to tych rolników, którzy ubezpieczyli ww. zwierzęta od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. Ten nabór prowadzi się w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można: składać w placówkach, nadawać rejestrowaną przesyłką pocztową lub na elektroniczną skrzynkę podawczą Agencji albo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Dotychczas do Agencji wpłynęło 226 wniosków.

  • Dofinansowanie ma formę 70-proc. dopłaty do opłaconej składki, pod warunkiem iż z umowy lub polisy wynika, iż wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. produkcji zwierząt. Trzeba jeszcze zaznaczyć, iż okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpoczynać się przed 1 kwietnia 2022 r.

Ruszają nabory wniosków

Według zamierzeń ARiMR od 15 marca 2024 r. miał się rozpocząć nabór na następujące cele:

  • I.1 – I.3 Płatności bezpośrednie/wsparcie obszarowe;
  • I.4.1 – I.4.6 Ekoschematy;
  • I.5.1-I.5.13 Wsparcie dochodów związane z produkcją (dla hodowców bydła);
  • I.8.1-I.10.14 Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne;
  • inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (Instrumenty finansowe);
  • rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (Instrumenty finansowe) — w gospodarstwie;
  • rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (Instrumenty finansowe) — poza gospodarstwem.

Płatność I raty podatku rolnego

Opodatkowaniu podlegają użytki rolne wykorzystywane na cele rolniczej działalności gospodarczej. Płacą go: właściciele gruntów, użytkownicy wieczyści gruntów, posiadacze samoistni gruntów, posiadacze gruntów, które są własnością jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa, a posiadanie wynika z podpisania umowy.

Stawkę podatku rolnego określa się w następujący sposób:

  • od 1 hektara (ha) przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych jest to wartość pieniężna 2,5 kwintala (q) żyta,
  • od 1 hektara (ha) pozostałych gruntów jest to wartość pieniężna 5 kwintali (q) żyta.

18.03 to ważna marcowa data dla producentów żywności wysokiej jakości

Nieco więcej czasu, bo do najbliższego poniedziałku mają na złożenie wniosku producenci żywności wysokiej jakości. W ramach tego wsparcia można ubiegać się o dofinansowanie działań promocyjno-informacyjno-marketingowych związanych z wytwarzaniem żywności. Mają do niego prawo grupy producentów, które działają jako np. spółdzielnia, kółko rolnicze, organizacja producentów, konsorcjum czy spółka cywilna. Pieniądze pochodzą z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Starającym się o wsparcie przysługuje także prawo otrzymania choćby 50-procentowej zaliczki.

  • Dofinansowanie ma formę refundacji do 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Przy czym na jedną operację można otrzymać choćby 1,75 mln zł.

Dokumenty są przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Ważne daty w marcu 2024 to także 20.03.

Do tego dnia można składać wnioski o środki na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Źródłem pieniędzy jest budżet Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Ubiegać się o nie mogą prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich.

Wnioski składa się w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR. Można to zrobić osobiście lub upoważniając kogoś. Dopuszczalna jest także przesyłka rejestrowana, nadana pocztą tradycyjną. Skorzystać można również ze skrzynki podawczej ePUAP.

  • Limit pomocy na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 wynosi 150 tys. zł. Poziom dofinansowania to standardowo 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku inwestycji realizowanej przez tzw. młodego rolnika — 60 proc.

Nowość od 27.03. dotycząca warunków zabudowy

Od 27 marca będzie obowiązywał nowy wzór formularza o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy. Złożone do tego czasu wioski na starych formularzach, które do tej pory nie zostaną rozpatrzone, nie wymagają aktualizowania.

Co do ostatniej ważnej daty w marcu — wypada dokładnie w Wielką Niedzielę

Przypominamy, iż 31.03. przypada jeden z dwóch terminów płatności czynszu dzierżawnego za II półrocze roku poprzedniego. Pierwszy alternatywny termin to 28 lutego.

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na petycję, którą kilka dni temu do MRiRW złożył samorząd rolniczy. Mianowicie apeluje on o obniżenie czynszu o 30%. Do dzisiaj nie znamy decyzji resortu rolnictwa.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału