Ważny obowiązek dla prawie 3 mln Polaków. Zapominalskim grozi 5000 zł grzywny

2 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Warto zerkać do dowodu osobistego nie tylko po to, żeby podawać numer PESEL, ale też żeby sprawdzić, kiedy kończy się ważność dokumentu. Wyrobienie nowego jest proste, a usługa bezpłatna. Wystarczy zgłosić się ze zdjęciem w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania, lub wypełnić formularz przez internet. Zapominalskim grozi grzywna.


Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, iż w 2024 r. ważność traci 2 mln 701 tys. 799 dowodów. Ci, którzy zapomną je przedłużyć, nie będą mogli potwierdzić swojej tożsamości ani przekroczyć granicy. Zgodnie z przepisami - art. 79, punkt 1 Ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych - nieposiadający ważnego dowodu osobistego lub unikający jego wymiany, podlegają karze. Grozi im ograniczenie wolności lub grzywna w wysokości 5000 zł.


Wymiana dowodu osobistego. Kiedy jest konieczna? Ministerstwo informuje


W urzędzie może składać wniosek o dowód każdy, kto kończy 18 lat za mniej niż 30 dni lub wszedł w pełnoletność i nie ma jeszcze dowodu osobistego - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Może się o niego ubiegać też osoba, która zmieniła dane osobowe - nazwisko czy adres lub jest polskim obywatelem, który mieszka za granicą. Wymiana dowodu jest też konieczna w przypadku kradzieży, zniszczenia lub zgubienia dokumentu. Także jeżeli właściciel zmieni wygląd, np. podda się operacji plastycznej. Reklama


Resort cyfryzacji zachęca też do złożenia wniosku, jeżeli właściciel dokumentu podejrzewa, iż jego dane osobowe, w tym seria i numer dowodu, zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób, np. skradziono mu tożsamość. Bez czekania aż minie 10 lat od daty wystawienia dokumentu, można się o niego ubiegać, żeby wymienić go na e-dowód. Na dowód trzeba czekać do 30 dni od złożenia odcisków palców.


Składasz wniosek przez internet? I tak czeka cię wizyta w urzędzie


Ci, którzy wolą złożyć wniosek przez internet, muszą posiadać profil zaufany, kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego albo certyfikat podpisu osobistego. Ma go każdy, kto we wniosku o e-dowód zaznaczył, iż chce mieć certyfikat podpisu osobistego. Składających wniosek przez internet i tak nie ominie wizyta w urzędzie. Muszą uzupełnić dane o odciski palców i wzór podpisu. Mają na to 30 dni od złożenia wniosku online.
Składający wniosek w urzędzie muszą ze sobą zabrać istotny dowód osobisty lub istotny paszport. Konieczne jest też zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm. jeżeli wysyłane jest w formie elektronicznej, jego minimalna rozdzielczość wynosi 492 x 633 pikseli. Składający wniosek elektronicznie muszą posiadać też login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy lub podpis kwalifikowany albo e-dowód.
Idź do oryginalnego materiału