Chodzi o wstrzymanie spłat rat na rzecz banku w upadłości. Domagali się tego kredytobiorcy, którzy w 2007 r. zaciągnęli w Getin Noble Bank (GNB) kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego.
Frankowicze z Getin Noble Bank wnioskowali o zawieszenie spłat rat po wszczęciu przymusowej restrukturyzacji banku
W postępowaniu głównym kredytobiorcy domagali się stwierdzenia nieuczciwego charakteru warunków w umowie kredytu oraz jej unieważnienia. Gdy w 2022 r. rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja banku, wnieśli m.in. o wstrzymanie obowiązku spłat rat kredytu na czas trwania ich postępowania sądowego.
Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym nakazuje jednak umorzenie postępowania zabezpieczającego wobec banku, który podlega restrukturyzacji, a wszczęcie nowego jest niedopuszczalne.Reklama
TSUE ws. Getin Noble Bank: Restrukturyzacja banku nie wyklucza zawieszenia spłaty rat kredytu
Sąd Okręgowy w Warszawie zapytał w tej sytuacji TSUE, czy brak możliwości uwzględnienia wniosku konsumenta jest zgodny z prawem UE. Chodzi o zgodność prawa polskiego z zapisami dwóch unijnych dyrektyw: o działaniach naprawczych i restrukturyzacji oraz o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich.
Czwartkowa decyzja TSUE oznacza więc, iż zapisy polskiej ustawy są niezgodne z unijnymi przepisami.
Przypomnijmy, iż Bankowy Fundusz Gwarancyjny we wrześniu 2022 r. rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku S.A., który wcześniej przez wiele miesięcy borykał się ze złą sytuacją kapitałową. Działalność banku, który był częścią finansowego imperium Leszka Czarneckiego, została przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych działających na polskim rynku. Następnie nastąpił rebranding tego banku, który zaczął działać pod szyldem VeloBank.
Co istotne, do Velobanku przeniesione zostały depozyty klientów Getin Noble Banku, a także kredyty zaciągnięte w złotych - natomiast z przeniesienia wyłączono kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych.