Podczas konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej, szef polskiego resortu rolnictwa Czesław Siekierski przyznał, iż Komisja Europejska „narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu".
Siekierski krytycznie o Zielonym Ładzie
Minister podkreślił, iż miały one służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a „w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw". – To nie znaczy, iż nie mamy działać na rzecz obrony klimatu, tylko trzeba to robić w inny sposób – powiedział minister rolnictwa, podkreślając, iż Komisja Europejska „musi musi zweryfikować swoje plany".
Siekierski poinformował, iż wystąpił o odstąpienie od ugorowania. – Aby w roku 2024 w drodze specjalnego wyjątku odstąpić od ugorowania. Następnie rozpocząć proces zmiany tych aktów podstawowych, żeby może ugorowania zastąpić formą ekoschematu, a więc dobrowolności, iż można ugorować i za to rolnicy będą mieli płacone – powiedział szef resortu rolnictwa.
– Także wystąpiłem o uproszczenia, jeżeli chodzi o sprawę zmianowania (upraw), wymogi administracyjne. Żeby nie karać za popełnione błędy, jeżeli nie były one robione celowo, aby oszukać i naciągnąć budżet UE na jakieś płatności. Aby rolnicy mogli składać oświadczenia, a nie zdjęcia, iż daną czynność wykonali w sposób poprawny – dodał.
Siekierski zwracał uwagę, iż rolnicy wiedzą, jak prowadzić zmianowanie, jak dbać o dobrostan zwierząt i nie należy im z Brukseli określać zasad, których nie są w stanie zrealizować.
Zdaniem Siekierskiego powodem dla którego realizowane są w tej chwili protesty rolników w całej Unii Europejskiej było otwarcie się na import spoza UE. Minister podkreślił, iż napływ płodów rolnych z Ukrainy spowodował, iż produkcja staje się nieopłacalna nie tylko w Polsce, ale zaczynają to odczuwać też rolnicy w innych krajach Wspólnoty. W jego ocenie należy doprowadzić do pewnych regulacji w obszarze wymiany handlowej między Ukrainą a Unią Europejską, w tym szczególnie z Polską.
Jutro protest rolników
We wtorek ok. 10 tys. rolników ma wziąć udział w proteście w Warszawie. Mazowiecka policja spodziewa się utrudnień na drogach dojazdowych w kierunku stolicy. W związku z tym zaleca wyjechanie wcześniej, aby uniknąć korków lub blokady drogi, albo skorzystanie z objazdów.
Urząd m.st. Warszawy poinformował, iż strajk rolników powinien rozpocząć się około godziny 11:00 na placu Defilad. Stamtąd protestujący przejdą ulicami: Emilii Plater, Alejami Jerozolimskimi przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży na Wiejską przed gmach Sejmu. Następnie strajkujący rolnicy udadzą się ulicami Piękną i Alejami Ujazdowskimi przed siedzibę KPRM.