Czy aplikacja suszowa działa prawidłowo? Jest odpowiedź ministerstwa dotycząca działania aplikacji suszowej.
Jak informowaliśmy w artykule z 27 marca br., Zarząd KRIR wystosował pismo do resortu rolnictwa z prośbą o analizę problemów dotyczących działania aplikacji suszowej. Pojawiła się odpowiedź ministerstwa. Jakie jest jego stanowisko w tej sprawie?
Aplikacja suszowa do szacowania strat
Aplikacja suszowa jest narzędziem, za pomocą którego rolnicy mogą szacować straty w uprawach, powstałe w wyniku suszy. Stworzono ją jako wsparcie działań ARiMR. Według pierwotnego założeniami miała ułatwić składanie wniosków szacujących straty spowodowane suszą.
Jednak od początku uruchomienia tego narzędzia rolnicy zgłaszają, iż aplikacja suszowa działa nieprawidłowo. Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule dot. działania aplikacji, najczęstszym zarzutem rolników jest zaniżanie strat poniesionych przez poszkodowanych suszą. Z tego powodu wiele wniosków zostało odrzuconych przez ARiMR, jak również zdyskwalifikowanych przed złożeniem.
Interwencja KRIR
W związku z nieustannie napływającymi uwagami rolników dot. działania aplikacji zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystosował pismo do ministerstwa rolnictwa, prosząc o zajęcie się sprawą.
W piśmie zwrócono uwagę na takie kwestie jak: umożliwienie odwołania się od podjętych decyzji czy możliwość złożenia wniosku przez wszystkich poszkodowanych rolników. Ponadto uwzględnienie nie tylko protokołów wygenerowanych w aplikacji, ale również tych, które przygotowały komisje gminne.
Aplikacja suszowa działa — odpowiedź MRiRW
Jest odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pismo KRIR. Mianowicie resort poinformował, iż aplikacja suszowa działa prawidłowo. Potwierdzać to mają wstępne wyniki szacunku produkcji upraw rolnych i ogrodniczych opracowane przez GUS.
Ponadto resort informuje, iż algorytm ustalający wartość szkód jest opracowany zgodnie z przepisami § 13zzd ust.13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR. Natomiast pomoc przyznaje się na podstawie przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Resort podkreśla, iż zgodnie z tymi przepisami występujące szkody muszą powstać w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września. Co więcej, w tym okresie musi nastąpić spadek bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla danego gatunku roślin uprawnych oraz gleb. Tak więc, aby aplikacja uwzględniła szkodę, musi ona zawierać się w tej definicji.
MRIRW zwróciło również uwagę na komunikat wyświetlający się niektórym użytkownikom, a mianowicie „wniosek w edycji”. Gdy pojawia się ta informacja, nie ma możliwości pobrania protokołu czy kalkulacji. Administrator aplikacji informuje, iż taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy wniosek został nieskutecznie podpisany Profilem Zaufanym.
Źródła: KRIR