Weekendowy raport: Chiny odrzucane przez zagranicznych inwestorów

biegowelove.pl 3 tygodni temu

Poniżej znajduje się nasze podsumowanie kluczowych wydarzeń gospodarczych, które w ciągu nocy miały wpływ na Nową Zelandię, a także wiadomość, iż zakres ograniczenia ryzyka ze strony Chin stał się już rzeczywistością.

Najpierw jednak opublikowane zostały pierwsze czerwcowe indeksy PMI dla USA Publikacje referencyjne na arenie międzynarodowej. PMI dla sektora przemysłowego wzrósł, ale przez cały czas umiarkowanie się rozwija i jest najwyższym poziomem od 3 miesięcy. Wskaźnik PMI dla usług wzrósł i osiągnął najwyższy poziom od dwóch lat. Obydwa miały miejsce na tle rosnących nowych zamówień. Tym bardziej imponujące jest to, iż inflacja kosztowa w obu sektorach była znacznie niższa, a zaufanie przedsiębiorców w najbliższej przyszłości (rok) wzrosło. Z raportu tego wynika, iż ​​po raz pierwszy od 3 miesięcy firmy planowały zwiększyć zatrudnienie.

W tym, co może wydawać się nieco ironiczne,… Indeks wiodący Conference Board Został opublikowany z dnia na dzień i spadł – ale to był maj i nie został opublikowany w tym samym okresie, co czerwcowe indeksy PMI. Jest to „wskaźnik wiodący”, który śledzi aktualne dane.

Również na maj Sprzedaż istniejących domów w Stanach Zjednoczonych spadła -0,7% w maju od kwietnia do sezonowo wyrównanej rocznej stopy 4,11 mln sztuk, najniższego poziomu od czterech miesięcy. Spadek nastąpił wraz ze wzrostem średniej ceny sprzedaży do rekordowego poziomu 419 300 USD (685 000 NZ). Tymczasem niesprzedane zapasy wynoszą 3,7 miesiąca przy obecnym tempie sprzedaży. Co ciekawe, jeżeli porównamy poziom sprzedaży mieszkań między USA i Nową Zelandią w przeliczeniu na populację, w Nowej Zelandii sprzedalibyśmy około 64 200 domów rocznie w tej samej ilości. W ubiegłym roku do maja sprzedaliśmy 67 400 samochodów. Obydwa rynki znajdują się w recesji.

Według szacunków sprzedaż detaliczna w Kanadzie spadnie w maju 2024 r. o -0,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Błyskawiczne oszacowanie. Oznaczałoby to największy spadek od marca 2023 r. Taki spadek zrównoważyłby wzrost o +0,7% w kwietniu, największy od roku.

kanadyjski Ceny producentów wzrosły +1,8% w maju, najszybszy wzrost od stycznia 2023 r.

Wczesne publikacje japońskich wskaźników PMI wspomniany Kraje te osiągnęły zyski w sektorze fabrycznym do umiarkowanego wzrostu, ale spadły w sektorze usług do umiarkowanego spadku.

Japoński indeks cen konsumenckich Inflacja wzrosła w maju do 2,8%, w porównaniu z 2,5% w kwietniu. Ceny żywności rosną o 4,1%

W Indiach wcześnie Wskaźniki PMI rosły szybciej Wzrost poziomu w obu sektorach.

Chiny nie przyciągnęły prawie nic nowego Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w maju Stan na kwiecień – wynik, który prawdopodobnie będzie dotyczył Pekinu na poziomie osobistym. To stawia poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych w maju o 28% poniżej poziomu rok temu na trudnej dla nich ścieżce w głębi światowego kryzysu finansowego. I być może tak jest Będzie im coraz ciężejszczególnie w przypadku ważnych technologii.

W Hongkongu czterech chińskich deweloperów borykających się z problemami ma w przyszłym tygodniu rozprawy sądowe w sprawie wniosków o likwidację. Będzie to jeden z najbardziej pracowitych okresów w historii branży. Wśród nich są Kaisa, Shimao, Dafa i Redson. jeżeli faktycznie zostaną zlikwidowane, dołączą do szeregu innych znanych firm niewykonujących zobowiązań w chińskim sektorze nieruchomości, takich jak Evergrande i Dexin. Sunshine z pewnością również zostanie dodane do tej listy i nie zapominajcie, iż Country Garden nie został jeszcze rozwiązany. jeżeli i to zostanie zlikwidowane, będzie to upadek kolejnego giganta. Część pożyczkodawców podejmujących działania likwidacyjne to chińskie banki państwowe.

W Unii Europejskiej ich PMI Wyświetla Ożywienie spowolni w czerwcu, a liczba nowych zamówień spadnie po raz pierwszy od czterech miesięcy. Ich ogromny sektor usług wciąż się rozwija, ale sektor fabryczny kurczy się w nieco szybszym tempie.

Rentowność 10-letnich obligacji UST wynosi w tej chwili 4,26% i nie różni się od wczorajszej wartości. najważniejsze odwrócenie krzywej dochodowości 2-10 pozostaje na poziomie -47 punktów bazowych. Krzywa 1-5 pozostaje odwrócona o -84 punkty bazowe. Jednak odwrócenie krzywej 3-miesięcznej i 10-letniej jest bardziej odwrócone przy -106 punktach bazowych. Rentowność australijskich 10-letnich obligacji spadła o -3 punkty bazowe, do 4,25%. Oprocentowanie chińskich obligacji 10-letnich wzrosło o +2 punkty bazowe do 2,27%. Oprocentowanie 10-letnich obligacji skarbowych Nowej Zelandii wynosi w tej chwili 4,68%, czyli +3 punkty bazowe więcej niż wczoraj.

Wall Street była nieznacznie niższa, a indeks S&P 500 spadł w piątek o 0,1%. W nocy wszystkie rynki europejskie spadły o około -0,5%. Wczoraj Tokio zakończyło piątkową sesję spadkiem o -0,1%. Hongkong gwałtownie spadł o -1,7%, a Szanghaj o kolejne -0,2%. Singapur również spadł o -0,2%. ASX200 zakończył piątek na wzrostach o 0,3%, ale NZX50 spadł o -0,8% w ramach szerokiego spadku.

złota cena Dzień rozpocznie się spadkiem – 35 dolarów przy 2320 dolarach za uncję.

Ceny ropy naftowej w USA spadły o 50 dolarów, do 80,50 dolarów za baryłkę, podczas gdy międzynarodowa ropa Brent kosztuje w tej chwili zaledwie 84,50 dolarów za baryłkę.

Dolar nowozelandzki rozpoczyna dzień bez zmian przy cenie 61,2 centów amerykańskich. W stosunku do dolara australijskiego jesteśmy nieznacznie stabilniejsi na poziomie 92,1 AUc. W stosunku do euro jesteśmy również nieznacznie stabilniejsi i osiągamy poziom 57,2 eurocentów. Wszystko to oznacza, iż ​​TWI-5 rozpoczyna dzień +20 punktów bazowych wyżej na poziomie 70,9.

Cena Bitcoina zaczyna się dzisiaj od 63 975 dolarów, co oznacza spadek o 1,1% w porównaniu z wczorajszą ceną. Zmienność w ciągu ostatnich 24 godzin była ponownie niewielka i wyniosła zaledwie +/- 1,4%.

Wybierz karty wykresów

dolar amerykańskidolar australijskiZabawka¥en¥JedeneuroGBPBitcoina

Najłatwiejszym miejscem do śledzenia ryzyka związanego ze zdarzeniami jest śledzenie naszej strony internetowej Kalendarz ekonomiczny tutaj.

Idź do oryginalnego materiału