Rzecznik zaznaczył, iż podjęciem takiej decyzji władze informują o "zerowej tolerancji dla antysemityzmu" i potwierdzają swój obowiązek ochrony zamieszkałych na Węgrzech społeczności, "zwłaszcza żydowskiej".
Kneecap oskarża Izrael o zbrodnie wojenne
Grupa Kneecap z Belfastu, która podczas swoich koncertów regularnie prezentuje propalestyńskie hasła, wywołała w ostatnich miesiącach kontrowersje w innych miejscach, w tym na brytyjskim Festiwalu Glastonbury, gdzie jej wokalista - znany pod pseudonimem Mo Chara - oskarżył Izrael o popełnianie zbrodni wojennych.Reklama
Mo Chara został wcześniej w tym roku oskarżony w Wielkiej Brytanii o wspieranie terroryzmu, gdy miał eksponować flagę Hezbollahu. Zespół odrzucił oskarżenia i podkreślił, iż potępia "wszelkie ataki na ludność cywilną".
Węgierskie władze zabroniły wjazdu do kraju i poprosiły festiwal o usunięcie muzyków z listy
Węgierski rząd zwrócił się już do organizatorów festiwalu z prośbą o usunięcie Kneecap z listy uczestników wydarzenia, które odbędzie się od 6 do 11 sierpnia w Budapeszcie. Organizowany od 1993 roku Festiwal Sziget jest jedną z największych tego typu imprez w Europie.