Wenezuela przez cały czas stawia na państwową kontrolę działalności gospodarczej. Teraz Sudeban i Sunacrip łączą siły, aby monitorować działania finansowe związane z kryptowalutami w czasie rzeczywistym, starając się zmniejszyć różnicę między oficjalnym dolarem a czarnym rynkiem.
Wenezuela zwiększy kontrolę krypto
Nadzór Instytucji Sektora Bankowego Wenezueli (Sudeban) oraz Krajowy Nadzór ds. Kryptoaktywnych i Działań Pokrewnych (Sunacrip) postanowiły zintensyfikować kontrolę nad kryptowalutami w kraju.
Niedawno okazało się, iż obie organizacje zaczną nadzorować „w czasie rzeczywistym” operacje bankowe związane z Bitcoinem (BTC) i innymi aktywami kryptowalutowymi. Według Sudebana środek ten został podjęty z powodu rzekomych „nieregularnych praktyk” w wenezuelskiej gospodarce, które „atakują wenezuelskiego boliwara i stabilność rynku walutowego”.
Różnice w kursie dolara
Chociaż praktyki te nie zostały sprecyzowane, podejrzewa się, iż mogą one mieć związek z wymianą walut poza regulowanymi mechanizmami rynkowymi. W Wenezueli równoległy kurs dolara jest wyższy od kursu ustalonego przez Bank Centralny Wenezueli (BCV). Dolartoday, jedna z najpopularniejszych stron przekierowująca do nielegalnego rynku walutowego, ustala różnicę 11,6% między oficjalnym kursem a średnim kursem dolara równoległego.
Sudeban przeprowadził inspekcję instytucji finansowych, aby „uniknąć zniekształceń kursu dolara w gospodarce narodowej”. W poprzednich latach różnica w kursach była ogromna, ze względu na system kontroli wymiany, który został narzucony za czasów administracji byłego prezydenta Hugo Cháveza.
Kryptowaluty istotną częścią rynku
Włączenie Sunacrip do monitorowania operacji pokazuje, iż kryptowaluty przez cały czas stanowią istotną część wenezuelskiej gospodarki. Według Chainalysis, stablecoiny stanowią już 30% całego handlu detalicznego w Wenezueli, co oznacza, iż duża część handlu detalicznego w tym kraju odbywa się poprzez wymianę stablecoinów na boliwary.
Kontrola ekosystemu krypto była stałą częścią polityki publicznej kraju. Wcześniej Sunacrip ogłosił utworzenie krajowej puli wydobywczej kryptowalut, do której muszą należeć wszyscy, którzy prowadzą tę działalność w kraju. W kraju istnieje także krajowy rejestr górników, który obejmuje zarówno tych, którzy prowadzą działalność prywatnie, jak i tych, którzy zajmują się wydobywaniem kryptowalut na poziomie przemysłowym.