Wenezuela omija sankcje stawiając na kryptowaluty

8 miesięcy temu

Wenezuelska państwowa spółka naftowa PDVSA planuje zwiększyć wykorzystanie kryptowalut w eksporcie ropy naftowej i paliw w związku z ponownym nałożeniem przez USA sankcji naftowych na ten kraj.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych dał klientom i dostawcom PDVSA czas do 31 maja br. na zakończenie transakcji w ramach ogólnej licencji, której ostatecznie nie odnowił z powodu braku reform wyborczych. Dla Wenezueli oznacza to trudności w zwiększeniu wydobycia i eksportu ropy naftowej – tamtejsze przedsiębiorstwa za każdym razem będą musiały czekać na indywidualne zezwolenia USA.

Kryptowaluty a ropa

Preferowaną walutą dla transakcji na globalnym rynku ropy naftowej jest oczywiście dolar amerykański. Płatności w kryptowalutach, chociaż pojawiają się w niektórych krajach, nie są częste. Tymczasem od 2023 r. PDVSA stopniowo przenosiła sprzedaż ropy na USDT, której wartość jest powiązana z dolarem. – Mamy różne waluty, w zależności od tego, co jest określone w umowach – powiedział agencji Reuters wenezuelski minister ropy Pedro Tellechea, dodając, iż w niektórych umowach preferowaną metodą płatności mogą być waluty cyfrowe.

W ubiegłym roku PDVSA wstrząsnął skandal korupcyjny. Nierozliczone należności za eksport ropy naftowej w ostatnich latach sięgały kwoty 21 miliardów dolarów. Teraz zaś, pod rządami Tellechea, eksport ropy naftowej wzrósł. W marcu jego poziom sięgnął 900 tys. baryłek dziennie, a więc najwięcej od czterech lat.Warto też zauważyć, iż do końca pierwszego kwartału br. PDVSA przeniosła wiele transakcji spotowych na ropę naftową, które nie obejmowały swapów, na model kontraktowy wymagający przedpłaty połowy wartości każdego ładunku w USDT. PDVSA wymaga również, aby każdy nowy klient ubiegający się o przeprowadzenie transakcji naftowych posiadał kryptowalutę w swym portfelu cyfrowym. Wymóg ten został wyegzekwowany choćby w niektórych starych umowach, które nie określają wyraźnie wykorzystania USDT.

W październiku ub.r., kiedy Waszyngton wydał sześciomiesięczną licencję, część domów handlowych i byłych klientów PDVSA skorzystało z usług pośredników, aby spełnić wymagania dotyczące transakcji cyfrowych. – Transakcje USDT, tak jak wymaga tego PDVSA, nie przechodzą przez dział zgodności żadnego tradera, więc jedynym sposobem, aby to zadziałało, jest kooperacja z pośrednikiem – zauważył jeden z traderów, odnosząc się do tego, jak niezwykłe jest płacenie za ropę w walutach cyfrowych.

Istotna rola pośredników

Dziś PDVSA polega na pośrednikach w sprzedaży ropy naftowej, zwłaszcza do Chin, odkąd USA w 2020 r. nałożyły dodatkowe sankcje na Wenezuelę, zakłócając jej relacje z dużymi partnerami handlowymi. Co prawda coraz większe poleganie na pośrednikach w transakcjach może pomóc PDVSA ominąć sankcje, ale będzie oznaczać, iż mniejsza część wpływów z ropy naftowej trafi do jej kieszeni.

Minister Tellechea powiedział, iż kraj zamierza kontynuować podpisywanie kontraktów i rozbudowę projektów naftowych i gazowych w ciągu 45-dniowego okresu karencji wyznaczonego przez Stany Zjednoczone, a następnie poprosi potencjalnych klientów o konkretne licencje. Analitycy naftowi spodziewają się, iż choćby jeżeli Waszyngton gwałtownie wyda indywidualne zezwolenia, wydobycie ropy naftowej, eksport i dochody Wenezueli niedługo osiągną pułap. Tellechea odrzucił ten pogląd, mówiąc, iż PDVSA ma „dużą siłę w handlu” i jest przygotowana komercyjnie na powrót sankcji Waszyngtonu.

Idź do oryginalnego materiału