Popularny kanał o tematyce krypto, The Bitcoin Express, omówił ostatnie wypowiedzi i dokumenty dyrektorów MFW oraz Kristaliny Georgievy, dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (ang. International Monetary Fund (IMF) – przyp. red.), na tematy: kryptowaluty i stabilność systemu finansowego.
Poniższy tekst jest przetłumaczonym i opracowanym zapisem stenograficznym.
MFW ujawnia agresywny plan wymierzony w kryptowaluty
Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił swój plan przeciwko kryptowalutom: instytucja uważa, iż nie powinny one otrzymać oficjalnego statusu waluty / legalnego środka płatniczego. MFW jest przerażone, ponieważ zdaje sobie sprawę, iż stopniowo traci władzę, a znane powiedzenie dotyczące innowacji technologicznych brzmi: najpierw cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, następnie z tobą walczą, a na końcu wygrywasz.
W przypadku kryptowalut jesteśmy teraz na etapie konfliktu. MFW nie chce aby państwa korzystały z kryptowalut i wytłumaczę Ci dlaczego w tym filmie:
Wyjaśnijmy sobie jedno: oni nie chcą aby państwa korzystały z kryptowalut, ale są już kraje które uznają je za legalny środek płatniczy, na przykład Republika Środkowoafrykańska i oczywiście Salwador. MFW nie chce aby państwa akceptowały kryptowaluty w celu ochrony swojej suwerenności monetarnej, ale – i tutaj będzie zabawnie – Salwador nie ma choćby swojej własnej, suwerennej waluty. W 2001 roku wymienili swoją walutę na dolara amerykańskiego, a teraz, w 2023 roku mają dwa legalne środki płatnicze: dolar amerykański i Bitcoin.
Więc kiedy MFW mówi, iż nie chce, aby kraje przyjmowały kryptowaluty, aby utrzymać swoją suwerenność, to naprawdę mówią tyle: kontynuujcie korzystanie z walut takich jak dolar amerykański, abyśmy mogli przez cały czas was kontrolować. Ale ludzie i całe kraje powoli się budzą i chcą odzyskać swoją władzę, gdyż niektóre kraje doświadczają ekstremalnej inflacji, na przykład Wenezuela ma inflację wynoszącą ponad tysiąc procent, Sudan 340%, Liban 200 procent, i – to zabrzmi szalenie – ale Bitcoin jest faktycznie bardziej stabilny niż niektóre z tych walut i ludzie to wiedzą.
Globalne instytucje są jak ośmiolatki grające w piłkę
Ludzie tracą powoli zaufanie do dotychczasowych instytucji i rozumieją, iż rządy na całym świecie nadużywają swojej władzy i iż wydrukowali biliony dolarów w ciągu ostatnich kilku lat, co obniża wartość dolarów w naszych kieszeniach. MFW wie o tym. Oto co miała do powiedzenia dyrektor generalny tej instytucji:
„Myślę, iż nie zwracamy wystarczającej uwagi na prawo niezamierzonych konsekwencji. Podejmowanie decyzji, takich jak decyzja o wydatkowaniu pieniędzy w celu wsparcia gospodarki, może prowadzić do zbyt dużej ilości pieniędzy w obiegu w stosunku do dóbr ale nie pomyśleliśmy o daleko idących konsekwencjach które być może zmieniłyby naszą pierwotną decyzję. Czasami zachowujemy się jak ośmiolatki grające w piłkę nożną. Oto piłka, wszyscy na nią lecimy, ale nie zajmujemy się resztą pola.”
Kristalia Georgieva, dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu WalutowegoI to właśnie mówi dyrektor MFW: wydrukowaliśmy zbyt wiele pieniędzy i nie pomyśleliśmy o niezamierzonych konsekwencjach, więc zachowujemy się jak ośmiolatki grające w piłkę nożną.
Jeśli chodzi o to, czy kryptowaluty staną się legalnym środkiem płatniczym, to zależy to od każdego kraju indywidualnie. To, co mnie obchodzi, to to, czy kraje zdecydują się na zdelegalizowanie kryptowalut, ale to będzie bardzo trudne do zrobienia, ponieważ zgodnie z opiniami Funduszu zakazanie kryptowalut nie jest najlepszą opcją, ponieważ rozumieją oni, co się naprawdę dzieje, gdy zakazuje się kryptowalut.
Nie można zakazać kryptowalut. Jedyną rzeczą, którą można zrobić, jest wycofanie się z gry. Jedynym sposobem na zakazanie czegoś takiego jak kryptowaluty lub choćby sztuczna inteligencja jest sytuacja, w której każdy kraj wyraziłby taką wolę, ale tak się nigdy nie stanie. Istnieje kilka miejsc na świecie, gdzie kryptowaluty zostały już uznane za legalny środek płatniczy i to będzie się rozszerzać, ponieważ ludzie i kraje chcą odzyskać swoją podmiotowość.
Pociąg krypto jest nie do zatrzymania
Na świecie istnieją już całe miasta i państwa, które stopniowo przystępują do korzystania z kryptowalut. jeżeli duże państwo postanowiłoby zablokować kryptowaluty lub uczynić ich używanie bardzo trudnym, inne kraje po prostu powiedzą: „przyjdź do nas, nie pobieramy podatku od kryptowalut i będziemy ci pomagać w rozwijaniu swojego biznesu”.
MFW zdaje sobie sprawę z tego i wie, iż bardzo trudno jest zablokować kryptowaluty. Prawdopodobnie natomiast zobaczymy regulacje: jeżeli coś jest scentralizowane, to najprawdopodobniej zostanie uregulowane. Zagrożeniem ze strony regulacji jest z kolei to, iż można przykręcać śrubę do tego stopnia, iż praktycznie jest to niemal jak zakaz; ale choćby w takim przypadku najwięksi gracze, ci z najcięższymi workami pieniędzmi opuszczą kraj, który utrudnia im korzystanie z kryptowalut, a pozostaną w kraju, który to ułatwia.
Żyjemy w świecie w którym można głosować nogami, a jeżeli chodzi o innowacje, to masz tylko dwie opcje: możesz je zaakceptować lub siedzieć z tyłu, obserwując, jak wszyscy inni idą do przodu. Bez względu na to, czy chodzi o prasę drukarską, żarówkę, telefon, komputer, internet, czy dzisiaj kryptowaluty i sztuczną inteligencję, masz tylko te dwie możliwości.
Którą drogę wybierzesz, drogi widzu?