Zbliżając się do końca burzliwego, ale ekscytującego roku dla kryptowalut, rok 2023 upłynął pod znakiem znaczących ruchów na rynku altcoinów. Rok, który był świadkiem wyraźnego kontrastu między największymi wygranymi i sromotnymi przegranymi pozwolił nam ostatecznie wyłonić zwycięzców. Pod uwagę bierzemy wyłącznie hierarchię 100 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji całkowitej.
Te kryptowaluty zyskały najwięcej w 2023 roku
Według najnowszych danych portalu CoinGecko dziesięć altcoinów wyprzedziło pozostałe pod względem aprecjacji, podczas gdy trzy możemy wyróżnić jako największych przegranych (z wyłączeniem stablecoinów).
Zwycięzcy roku 2023
- BONK!
pałką po głowie dla tych, którzy nie uwierzyli w zmartwychwstanie Solany
BONK, mem-coin stworzony w ekosystemie Solana (SOL) wzrósł przez ostatnie 365 dni w sumie o 7303%, skacząc z poziomu 0,0000002 USD do 0,0000146 dolara za sztukę. Na ten fenomenalny wzrost wpływ miał airdrop zrzucony traderom na „solarnym blockchainie”, a także niezłomna społeczność ekosystemu która hodlując monetę chciała udowodnić, iż nie potrzebuje skorumpowanego Sama Bankmana-Frieda do osiągnięcia sukcesu. - Injective Protocol (INJ) leci na księżyc
Drugi na podium uplasował się Injective Protocol, który odnotował sumarycznie przyrost o 2976%: z 1,27 USD do 39,07 USD. Skok ten zbiegł się z uruchomieniem kontraktów terminowych na tokeny przez zdecentralizowaną giełdę Helix, sygnalizując dobry rok dla platform DEX. - CorgiAI: Szaleństwo monet memowych
CorgiAI zamyka podium odnotowując wzrost 2000%, z 0,00014 USD do 0,00282 USD, unosząc się na fali popularności jako główna moneta memowa na blockchainie Cronos.
Poza pierwszą trójką uplasowały się takie kryptowaluty jak:
- Kaspa – 1866%
- RNDR – 1139%
- Solana – 974%
- Conflux – 774%
- WEMIX – 759%
- Fetch.ai – 698%
- Stacks – 633%
Przegrani w 2023 r.
Pomimo ogólnego optymistycznego trendu w całym sektorze nie wszystkie monety poradziły sobie dobrze. Monety takie jak TON, CHZ i SUI odnotowały wręcz spadek (!) wartości, przy czym zjazdy wahały się od skromnych 0,6% do dużo bardziej znaczących 40,6%. Spadek wartości SUI okazał się szczególnie bolesny, biorąc pod uwagę z jak wysokiego pułapu spadano od momentu premiery.
Historie sukcesu z 2023 r. odzwierciedlają szersze trendy na rynku kryptowalut, w tym rosnące zainteresowanie memecoinami, protokołami warstwy 1, sztuczną inteligencją i rozwiązaniami warstwy 2. Spadki przypominają jednak o nieodłącznym ryzyku i zmienności na rynku kryptowalut, a także problemy związane z tzw. vestingiem, czyli odmrażaniem kolejnych transz tokenów i zrzucaniem je na rynek.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady finansowej ani inwestycyjnej. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych należy zawsze przeprowadzić własne badania i skonsultować się z doradcą finansowym.