Wielcy zwycięzcy 2023 roku. Które kryptowaluty utrzymały rakietowe wzrosty i wkraczają z nimi w Nowy Rok?

1 rok temu

Zbliżając się do końca burzliwego, ale ekscytującego roku dla kryptowalut, rok 2023 upłynął pod znakiem znaczących ruchów na rynku altcoinów. Rok, który był świadkiem wyraźnego kontrastu między największymi wygranymi i sromotnymi przegranymi pozwolił nam ostatecznie wyłonić zwycięzców. Pod uwagę bierzemy wyłącznie hierarchię 100 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji całkowitej.

Te kryptowaluty zyskały najwięcej w 2023 roku

Według najnowszych danych portalu CoinGecko dziesięć altcoinów wyprzedziło pozostałe pod względem aprecjacji, podczas gdy trzy możemy wyróżnić jako największych przegranych (z wyłączeniem stablecoinów).

Zwycięzcy roku 2023

  1. BONK! pałką po głowie dla tych, którzy nie uwierzyli w zmartwychwstanie Solany
    BONK, mem-coin stworzony w ekosystemie Solana (SOL) wzrósł przez ostatnie 365 dni w sumie o 7303%, skacząc z poziomu 0,0000002 USD do 0,0000146 dolara za sztukę. Na ten fenomenalny wzrost wpływ miał airdrop zrzucony traderom na „solarnym blockchainie”, a także niezłomna społeczność ekosystemu która hodlując monetę chciała udowodnić, iż nie potrzebuje skorumpowanego Sama Bankmana-Frieda do osiągnięcia sukcesu.
  2. Injective Protocol (INJ) leci na księżyc
    Drugi na podium uplasował się Injective Protocol, który odnotował sumarycznie przyrost o 2976%: z 1,27 USD do 39,07 USD. Skok ten zbiegł się z uruchomieniem kontraktów terminowych na tokeny przez zdecentralizowaną giełdę Helix, sygnalizując dobry rok dla platform DEX.
  3. CorgiAI: Szaleństwo monet memowych
    CorgiAI zamyka podium odnotowując wzrost 2000%, z 0,00014 USD do 0,00282 USD, unosząc się na fali popularności jako główna moneta memowa na blockchainie Cronos.
Kurs kryptowaluty BONK, fot. Coinbase

Poza pierwszą trójką uplasowały się takie kryptowaluty jak:

  • Kaspa – 1866%
  • RNDR – 1139%
  • Solana – 974%
  • Conflux – 774%
  • WEMIX – 759%
  • Fetch.ai – 698%
  • Stacks – 633%

Przegrani w 2023 r.

Pomimo ogólnego optymistycznego trendu w całym sektorze nie wszystkie monety poradziły sobie dobrze. Monety takie jak TON, CHZ i SUI odnotowały wręcz spadek (!) wartości, przy czym zjazdy wahały się od skromnych 0,6% do dużo bardziej znaczących 40,6%. Spadek wartości SUI okazał się szczególnie bolesny, biorąc pod uwagę z jak wysokiego pułapu spadano od momentu premiery.

Historie sukcesu z 2023 r. odzwierciedlają szersze trendy na rynku kryptowalut, w tym rosnące zainteresowanie memecoinami, protokołami warstwy 1, sztuczną inteligencją i rozwiązaniami warstwy 2. Spadki przypominają jednak o nieodłącznym ryzyku i zmienności na rynku kryptowalut, a także problemy związane z tzw. vestingiem, czyli odmrażaniem kolejnych transz tokenów i zrzucaniem je na rynek.

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady finansowej ani inwestycyjnej. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych należy zawsze przeprowadzić własne badania i skonsultować się z doradcą finansowym.

Idź do oryginalnego materiału