Wiele programów pomocowych dla rolników. Jakie terminy?

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Na zdjęciu: Marian Hnatko - zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach / Fot. Marzena Smoręda - Radio Kielce


Długą listę programów pomocowych dla rolników realizuje w ostatnich miesiącach Świętokrzyski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. Które zadania są w tej chwili na pierwszym planie?

– Mamy kilka pilnych zadań, które realizujemy w lipcu dla beneficjentów, dla wnioskodawców rolników. Po pierwsze, ci rolnicy, którzy ubiegają się o płatności dobrostanowe czy płatności ekologiczne bądź płatności rolno-środowiskowe klimatyczne do 31 lipca bieżącego roku są zobowiązani złożyć stosowne dokumenty do Biur Powiatowych. Doświadczeni rolnicy wiedzą, jakiego rodzaju dokumenty należy złożyć – przede wszystkim są to różnego rodzaju rejestry działalności rolnośrodowiskowej bądź rejestry działalności ekologicznej – mówi Marian Hnatko, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

– 31 lipca to termin, którego należy dochować, chcąc otrzymać płatności – dodaje Marian Hnatko.

Kolejne zadanie związane jest z deszczami nawalnymi, gradobiciem, które przeszły przez nasz region.

– Są takie powiaty, które zostały dotknięte w szczególności, więc w związku z tym rolnicy mogą zgłaszać tak zwaną „siłę wyższą”. Zachęcam, tych którzy jeszcze tego nie zrobili, aby pośpieszyli do Biur Powiatowych i dokonali zgłoszenia. Realizując w tej chwili tak zwane płatności zbożowe, rolnicy, a jest takich u nas ponad 12 500, aktualnie wydajemy im wnioski i przekazujemy listy zleceń płatności do Centrali w celu szybkich wypłat – mówi wicedyrektor i dodaje:

– Dla rolników z powiatów szczególnie dotkniętych klęskami, jak na przykład z jędrzejowskiego czy kazimierskiego lub kieleckiego oraz innych nasza uwaga skoncentrowana jest szczególnie, aby jak najszybciej otrzymali pieniądze. Bo każda kwota się dla nich liczy i liczy się czas. Ci rolnicy otrzymują już płatności lub otrzymają je w najbliższych dniach – tłumaczy Marian Hnatko.

Zachęca też do składania wniosków o wsparcie na zalesienie. Do 31 lipca prowadzony jest nabór wniosków z tego tytułu. Premie to 16 000 złotych do hektara – jednorazowo zalesieniowa plus dwie premie – pielęgnacyjna i zalesieniowa, które są wypłacane wkolejnych latach. Wnioski należy złożyć do 31 lipca.

Idź do oryginalnego materiału