Wielkanoc z rozsądkiem – szlaban na ryzyko

1 tydzień temu

Święta Wielkiej Nocy to niezwykły czas odrodzenia, nadziei i refleksji. Z tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Czytelnikom, Kolejarzom, Pracownikom kolei, Pasjonatom i Sympatykom transportu szynowego. To czas, gdy z nadzieją w sercu wyruszamy w podróż, jak pociąg mknąc po torach do pięknych miejsc. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam wagony pełne radości, spokój na każdej stacji, przepełniając Wasze serca nadzieją i szczęściem. Święta to również czas podróży do bliskich – niech będą wolne od pośpiechu i niepotrzebnego ryzyka. Ambasadorzy kampanii „Bezpieczny Przejazd” przypominają: zanim dotrzemy do bliskich, zadbajmy o bezpieczeństwo – zwłaszcza na przejazdach kolejowo-drogowych!

Kierowco, usłysz głos rozsądku, nie ignoruj znaku stop i czerwonego światła, nie wjeżdżaj pod rogatki, nie prowokuj tragedii! Ambasadorzy kampanii „Bezpieczny Przejazd” apelują do kierowców o adekwatne zachowanie na przejazdach kolejowo-drogowych. Przypominają o zasadach korzystania z Żółtej Naklejki PLK. Przestrzegają przed omijaniem slalomem opuszczonych rogatek, ignorowaniem znaku stop i włączonych sygnalizatorów.

Kierowcy powinni pamiętać, że:

  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  • Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, iż za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, iż nie nadjeżdża pociąg.

Żółta naklejka PLK ratuje życie

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

Więcej o Żółtej Naklejce można znaleźć TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału