Wielkie odkrycie na Bałtyku. Największe złoże ropy w Polsce

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Spółka Central European Petroleum (CEP) poinformowała o odkryciu złoża ropy i gazu ziemnego na Morzu Bałtyckim w odległości około 6 km od Świnoujścia. Według CEP, mowa o "największym konwencjonalnym odkryciem ropy naftowej w historii Polski i jednym z największych w Europie".


O odkryciu spółka poinformowała w komunikacie prasowym.


Wielkie złoże ropy w pobliżu Świnoujścia. Informują o odkryciu dekady


Mowa o złożu Wolin East, rozpoznanym odwiertem WE1. Ma ono zawierać 22 mln ton wydobywalnych węglowodorów i 5 miliardów metrów sześciennych gazu o jakości handlowej.


Indeks API ropy naftowej w odkrytym złożu - czyli wskaźnik miary gęstości ropy naftowej w stosunku do wody, informujący o tym, jak ciężka jest ropa - wynosi 33,4. Tym samym ropa odkryta w pobliżu Świnoujścia może być zaklasyfikowana jako ropa lekka, a więc łatwiejsza i tańsza w rafinacji.
"Zgodnie z powyższym oszacowaniem, złoże ropy naftowej i gazu ziemnego Wolin East stanowi największe konwencjonalne złoże węglowodorów odkryte dotychczas w Polsce i jedne z największych konwencjonalnych złóż ropy naftowej odkryte w Europie w ostatniej dekadzie" - podała spółka CEP w komunikacie prasowym.Reklama
Łączna ilość zasobów koncesji Wolin obejmuje ponad 33 mln ton wydobywalnej ropy naftowej i kondensatu oraz 27 mld metrów sześciennych gazu o jakości handlowej. Jak podano, w ramach obszaru koncesji istnieje również znaczny potencjał poszukiwawczy i rozpoznawczy zarówno w formacji geologicznej dolomitu głównego, jak również w głębiej zalegającej formacji czerwonego spągowca.


Kanadyjczycy szukali ropy w Polsce. Odkrycie przerosło najśmielsze oczekiwania


Central European Petroleum to kanadyjska spółka zajmująca się poszukiwaniem węglowodorów na obszarze Starego Kontynentu. Poprzez spółkę-córkę zarejestrowaną w Polsce, od 2017 r. jest ona właścicielem koncesji na obszarze Wolina.
Otwór wiertniczy WE1 został wykonany przy użyciu platformy typu jack-up na wodach o głębokości 9,5 metra i osiągnął głębokość pionową 2715 metrów.
Jak podał CEP, przeprowadzone testy potwierdziły 62-metrową kolumnę węglowodorów oraz doskonałe adekwatności złożowe do wydobycia ropy i gazu z formacji geologicznej dolomitu głównego.
Idź do oryginalnego materiału