Zaprezentowana jesienią Strategia Cyfryzacji Polski nie była jedynie zapowiedzią działań. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z rozpoczęciem 2025 r. wydało oficjalny komunikat dotyczący oferowanej pomocy finansowej. Pieniądze mają skupić się na kwestiach związanych z działalnością resortu.
Pieniądze na cyfryzację, jest oficjalna decyzja
Polska zmieni swoje oblicze w kwestii cyberbezpieczeństwa? Jest na to duża szansa z racji planowanego doinwestowania działań w tym zakresie. Krzysztof Gawkowski podpisał rozporządzenie, które pozwala na udzielenie wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Reklama
Pieniądze trafią do firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem w ramach programu “Cyfrowa Europa". Minister cyfryzacji w podpisanym rozporządzeniu uregulował “warunki pomocy de minimis". Kwota, jaka łącznie trafi do polskich przedsiębiorców, jest zawrotna. Jak przekazał resort, na ten cel przeznaczono aż 1,8 mln euro. Część środków pochodzi z budżetu państwa, a część z Programu Cyfrowa Europa.
“Cyberbezpieczeństwo nie jest jedynie domeną dużych przedsiębiorców. Powinniśmy wspierać również małych i średnich przedsiębiorców rozwijających swoje usługi i produkty z zakresu cyberbezpieczeństwa, aby pobudzać innowacyjność polskiej gospodarki" - przekonuje Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji.
Pięć kluczowych działań, inne nie będą finansowane
Pieniądze przekazane zostaną konkretnym firmom, ale Ministerstwo Cyfryzacji w specjalnym komunikacie podkreśla, iż środki przeznaczone muszą być na konkretne działania. Wyszczególniono pięć. Na liście znajdują się:
rozwój produktu, rozwój usługi, stworzenie nowego produktu lub usługi, zwiększenie rozpoznawalności swoich produktów lub usług, certyfikację produktów lub usług, w tym przygotowanie do tego procesu.
Tylko przedsiębiorcy planujący takie działania będą mogli ubiegać się o przyznanie wsparcia. Zanim pieniądze trafią do wyłonionych firm, konieczne będzie złożenie wniosku. Resort Krzysztofa Gawkowskiego ujawnił, kiedy będzie można dostarczać dokumenty. “To doskonała okazja dla przedsiębiorców, by zyskać wsparcie i rozwijać swoje projekty w obszarze cyberbezpieczeństwa" - dodaje Ministerstwo Cyfryzacji.
1,8 mln euro do rozdania, trzeba będzie złożyć wniosek
Pieniądze trafią tylko i wyłączenie do małych i średnich firm, które spełnią wymogi formalne związane z kwestią tematyki cyberbezpieczeństwa we wskazanych dziedzinach. Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie opublikowanym tuż po Nowym Roku wskazało, iż nabór wniosków podmiotów chętnych do wzięcia udziału w programie wsparcia finansowego zostanie ogłoszony na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, a więc na przełomie marca i kwietnia.
Konkretna data rozpoczęcia przyjmowania wniosków nie jest znana, jednak pewne jest, iż za proces zbierania dokumentów odpowiedzialne będzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa we współpracy z Krajowym Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa. Resort podkreśla, iż szczegółowe warunki i wytyczne dotyczące naboru zostaną opublikowane w późniejszym terminie na stronach internetowych CPPC, NCC-PL, a także samego ministerstwa.
Agata Jaroszewska