Wielkie spadki cen diamentów! Wszystko przez laboratoryjne odpowiedniki.

1 rok temu

Jedną z najgorszych inwestycji ostatnich lat okazał się np. zakup diamentów. Ostatnie miesiące przyniosły kolejne gigantyczne spadki wartości diamentów. Dlaczego? Z miesiąca na miesiąc stają się są coraz mniej luksusowe. Obecna technologia pozwala je produkować w laboratorium. Cena takich „laboratoryjnych” diamentów jest już choćby o 80% niższa niż tych „naturalnych”, wydobywanych w kopalniach. Inwestycje alternatywne mogą przynosić naprawdę niezłe zyski np. inwestowanie w whisky, czy zegarki luksusowe. Diamenty jednak wypadły z tego grona.

Produkcja diamentów syntetycznych jest z roku na rok jest coraz tańsza. W związku z tym, iż ich wygląd jest taki sam jak naturalnych, to konsumenci powoli przestawiają się na zamienniki. Zmniejszony popyt obniża naturalnie ceny na rynku. Według jednego z indeksów cen diamentów Global Rough Diamond Price Index, ceny diamentów spadły o 30% w stosunku do najwyższych poziomów w historii z lutego 2022 roku. Od początku roku 2023 potaniały już blisko 20%.

Global Rough Diamond Price Index – Indeks śledzi wyłącznie ceny diamentów naturalnych i dlatego nie uwzględnia danych o cenach diamentów sztucznych

https://www.paulzimnisky.com/roughdiamondindex

Czym są diamenty laboratoryjne?

Diamenty laboratoryjne wytwarza się w kontrolowanym przez człowieka środowisku przy użyciu ekstremalnego ciśnienia i ciepła, dzięki czemu odtwarza się sposób, w jaki powstawały naturalne w płaszczu Ziemi. Diamenty sztuczne są chemicznie, fizycznie i optycznie identyczne, jak naturalne diamenty, a do tego o wiele tańsze.

Jubilerskie kamienie syntetyczne mają ten sam skład chemiczny, te same adekwatności fizyczne i strukturę co ich naturalne pierwowzory. Różni je od kamieni naturalnych jedynie wytworzenie z inicjatywy człowieka. Diament, który powstał w laboratorium (syntetyczny), jest takim samym diamentem jak diament wydobyty w kopalni (naturalny). Nie jest imitacją, jak czasem próbuje się to błędnie sugerować – wyjaśnia dr Włodzimierz Łapot, gemmolog z Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Wizualnie diamenty laboratoryjne oraz te wydobyte w kopalni są nie do rozróżnienia.
Odróżnić je mogą tylko niesamowicie wyspecjalizowane maszyny jubilerskie i to też nie każdy ich typ

https://engelsjewelryco.com/2021/07/30/genuine-diamonds-vs-lab-grown-diamonds/
Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Ceny diamentów spadają

Należy spodziewać się, iż w każdym kolejnym roku cena diamentów laboratoryjnych będzie spadać coraz bardziej. Mniejsze koszty ich produkcji powinny przełożyć się na dalsze spadki cen diamentów naturalnych. W marcu 2022 roku liczba sprzedanych pierścionków z diamentami laboratoryjnymi wzrosła o 63 procent rok do roku, podczas gdy sprzedaż tych z naturalnymi kamieniami spadła o 25 procent. Podobne dane dotyczą innych miesięcy i wskazują na pewien stały trend.

Rynek zmienia się nie do poznania i jesteśmy prawdopodobnie w punkcie przełomowym. Widać to w liczbach – sztuczne diamenty stanowiły 3 procent rynku w 2020, a w 2022 stanowią już 7 procent. Niby przez cały czas mało, ale wzrost jest imponujący. Zauważają to także detaliści i producenci. Już w 2021 roku Pandora ogłosiła, iż przestawia się w całości na diamenty z laboratoriów i robi to z powodów etycznych oraz ekologicznych.

Sztuczne diamenty trafiły też do portfolio największej w USA firmy jubilerskiej Signet. Czy ten artykuł czytają jakieś osoby posiadające diamenty? o ile tak to może warto zastanowić się nad ich jak najszybszym sprzedaniem. Wszystko wskazuje na to, iż diamenty niestety nie są wieczne.

Obecna różnica w cenie diamentów naturalnych (po lewej) i laboratoryjnych

https://techbullion.com/lab-grown-diamonds-vs-real-diamonds/

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału