Wielkopolskie: Przebudowa dworca Palędzie zakończona

1 dzień temu

Zakończyła się kompleksowa przebudowa dworca kolejowego Palędzie w województwie wielkopolskim. Inwestycja, zrealizowana przy wsparciu środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, kosztowała 9,17 mln zł. Modernizacja przyniosła nie tylko odświeżenie zabytkowego obiektu, ale również poprawę komfortu podróżnych i dostosowanie przestrzeni do współczesnych standardów.

Historyczna wartość dworca

Dworzec Palędzie powstał na przełomie lat 1869/70 w ramach budowy Kolei Marchijsko-Poznańskiej, łączącej Poznań z Frankfurtem nad Odrą i Gubinem. Pierwotnie nosił nazwę Dąbrówka (wówczas zapisywaną jako „Dombrowka”) i stanowił element typowego projektu architektonicznego tej linii kolejowej. W stylu przemysłowym (tzw. „ceglanym”) wybudowano wiele podobnych obiektów, a Palędzie jest jednym z nielicznych zachowanych dworców tego typu w regionie. Na przełomie XIX i XX wieku budynek przeszedł rozbudowę w kierunku zachodnim, a także otrzymał dodatkowe pomieszczenia, w tym nastawnię.

Nowoczesna infrastruktura w zabytkowym otoczeniu

W ramach modernizacji odrestaurowano elewację budynku, podkreślając historyczne detale architektoniczne. Na fasadzie od strony miasta pojawił się nowy zegar, a stolarka okienna i drzwiowa została odtworzona zgodnie z oryginalnym wyglądem. Pomimo nadania nowoczesnego charakteru wnętrzu, w wielu miejscach pozostawiono historyczne elementy, takie jak posadzki czy drewniane wykończenia.

Dzięki przebudowie dworzec Palędzie stał się nie tylko obiektem, któremu przywrócono historyczną świetność, ale przede wszystkim nowoczesną i komfortową przestrzenią obsługi podróżnych, dostępną dla osób z niepełnosprawnościami. – podkreśla Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A.

Komfort i dostępność dla podróżnych

Parter budynku mieści teraz poczekalnię dla pasażerów oraz toalety. Pojawiły się nowoczesne tablice elektroniczne z informacjami o przyjazdach i odjazdach pociągów, a także system informacji głosowej. W budynku znajdują się także pomieszczenia przeznaczone na cele komercyjne – parter zajmuje spółka kolejowa, a górna kondygnacja pozostaje do dyspozycji gminy Dopiewo. Podróżni będą mieli niedługo dostęp do automatów vendingowych oraz biletomatu.

Dostępność i ekologia

Modernizacja objęła także dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz o ograniczonej mobilności. Zainstalowano oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem budynku oraz specjalne ścieżki prowadzone dla osób niewidomych.

Z myślą o środowisku naturalnym wdrożono nowoczesne technologie ograniczające emisję dwutlenku węgla. Budynek jest teraz energooszczędny dzięki zastosowaniu automatycznie sterowanego oświetlenia LED oraz paneli fotowoltaicznych na dachu, generujących „zieloną energię”.

Nowa przestrzeń wokół dworca

Przebudowie poddano także teren wokół dworca. Położono nową nawierzchnię chodników, zamontowano stojaki rowerowe oraz wybudowano podjazdy ułatwiające dostęp osobom poruszającym się na wózkach.

Inwestorem modernizacji dworca Palędzie były Polskie Koleje Państwowe S.A. Prace budowlane realizowała firma Nova Term Budownictwo, natomiast za projekt przebudowy odpowiadała pracownia Allplan sp. z o.o.

Fot: PKP S.A.

Zobacz również:

Koleje Wielkopolskie: najważniejsze zmiany rozkładu jazdy od 9 marca 2025 roku
Nowoczesność i historia w jednym miejscu – dworzec w Kołodziejewie po rewitalizacji
Idź do oryginalnego materiału