Wielopokoleniowa stalowa firma rodzinna: 65-lecie Grupy RBB

1 rok temu

Historycznie najwyższa cena stali oraz widmo wygaszania wielkich pieców hutniczych to obraz branży metalurgicznej na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Czy powinniśmy obawiać się ograniczonego dostępu do tego ważnego dla gospodarki surowca?

Największa inwestycja w historii RBB- linia do cięcia wzdłużnego blach

Ostatnie dwa lata to okres dynamicznych zmian na rynku wyrobów hutniczych i sporo wyzwań dla dystrybutorów stali. Drastyczne zmiany cen, spadek popytu i nadpodaż surowca to realia, ze skutkami których przyjdzie się mierzyć w nadchodzących miesiącach. Czy to dobry czas na inwestycje? Istnieją dobre przykłady mówiące o tym, iż tak.

Stalowa Grupa
Firma RBB-Stal – Stalowe Centrum Serwisowe to jedna ze spółek Grupy RBB, która obchodzi w tym roku 65. jubileusz swojej działalności. Wielopokoleniowa firma rodzinna rozpoczęła działalność w 1957 roku jako zakład rzemieślniczy, zajmujący się wytwarzaniem przyczep do wywozu drewna. W latach kolejnych powiększał się zarówno asortyment jak i skala prowadzonej działalności. w tej chwili w skład Grupy RBB wchodzą trzy spółki: RBB Leasing – spółka zarządzająca majątkiem Grupy, Steel RBB – zajmująca się kompleksową obróbką mechaniczną stali, której specjalistyczne produkty są eksportowane od 35 lat do państw Europy zachodniej oraz RBB-Stal – Stalowe Centrum Serwisowe, które świętuje równocześnie 20-lecie swojej działalności. Oba jubileusze zbiegły się w czasie z otwarciem nowej inwestycji – najnowocześniejszej w Polsce linii do cięcia wzdłużnego blach.

– Rosnące wymagania klientów co do zakresu ciętych taśm oraz potrzeba zwiększenia elastyczności dostaw były dla nas impulsem do realizacji kolejnej inwestycji. w tej chwili w serwisie posiadamy osiem linii do rozcinania kręgów stalowych – cztery linie do cięcia wzdłużnego i cztery linie do cięcia poprzecznego. To w sumie około 200 tys. ton możliwości produkcyjnych. Nowa inwestycja pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych do 250 tys. ton. Jesteśmy świadomi, iż rok 2023 może wiązać się ze spadkiem popytu w naszej branży, stąd skupimy się na usprawnieniu procesów wewnętrznych, szukaniu oszczędności i dostosowywaniu kosztów do wartości bieżących sprzedaży. Liczymy, iż w dłuższej perspektywie nastąpi unormowanie sytuacji i kolejne lata pozwolą nam na wzrost tonażu ciętego materiału – mówi Agnieszka Borusiak-Biesiada, dyrektor zarządzająca RBB-Stal.

Technologia i certyfikaty
Nowa inwestycja powstała w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Głównym dostawcą linii do cięcia wzdłużnego jest niemiecka firma Heinrich Georg GmbH – lider w produkcji najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń do przetwórstwa blach. Zautomatyzowaną linię do pakowania taśm stalowych dostarczyły firmy Promec i Fromm, a firmy NLT, Dienes i Messerfabrik Neuenkamp zainstalowały zrobotyzowane urządzenie do zbrojenia głowic tnących. Linia jest przygotowana do cięcia materiałów o wytrzymałości na rozciąganie do 1900 MPa i będzie to pierwsza tego typu linia w Polsce.

– Jesteśmy jedynym prywatnym centrum serwisowym w kraju, które wdrożyło system zarządzania jakością IATF 16949, a to pozwala nam na dostarczanie ciętych wyrobów do branży motoryzacyjnej. Skupiamy się na odbiorcach o wysokich wymaganiach jakościowych, ceniących sobie dobry serwis i poruszających się w gatunkach blach wysokowytrzymałościowych. Jesteśmy dumni, iż otwarcie nowej linii zbiega się czasowo z 65-leciem Grupy oraz 20-leciem Stalowego Centrum Serwisowego i jednocześnie pokazuje kierunek, w którym będziemy podążać – mówi Włodzimierz Borusiak, prezes zarządu Grupy RBB.

Atuty rodziny
Zaletą firm rodzinnych – w tym przypadku trzypokoleniowej – jest niewątpliwie elastyczność, krótszy łańcuch komunikacji i szybkość podejmowania decyzji. Z kolei nastawienie na jakość obsługi i podążanie za trendami rynkowymi, związanymi z coraz większą automatyzacją produkcji u klientów, przekłada się na systematyczny wzrost sprzedaży stali.

– Nasz wzrost jest efektem wieloletniej współpracy ze stałymi odbiorcami. Budujemy partnerskie relacje i rośniemy wraz ze wzrostem naszych klientów. Udało nam się również w obu spółkach produkcyjnych zrealizować kilka projektów w ramach dofinansowania z funduszy unijnych, a od kilku lat realizujemy inwestycje w WSSE, tj. wybudowaliśmy nowy zakład o powierzchni 15000 m kw., w 2021 roku uruchomiliśmy innowacyjną linię do cięcia poprzecznego blach produkującą arkusz o opatentowanej nazwie „Flatness Premium” pod obróbkę laserową, a w tej chwili uruchamiamy produkcję na nowej linii do cięcia wzdłużnego – wylicza Włodzimierz Borusiak.

W swojej strategii RBB uwzględnia nie tylko aspekty ekonomiczne, ale również środowiskowe, społeczne i etyczne. Celem Grupy jest dążenie do równowagi pomiędzy ekonomiczną opłacalnością biznesu a szeroko pojętym interesem społecznym i odpowiedzialnym zarządzaniem organizacją.

– „Stale dla Was, Stale z Wami, Stale do Przodu” to w uproszczeniu motto działalności naszej firmy. Kluczowym jest dla nas dialog z interesariuszami: naszymi pracownikami, klientami, dostawcami, współpracującymi organizacjami i społecznościami. Chcemy być rzetelnym, odpowiedzialnym partnerem; stąd wdrożona Polityka Odpowiedzialności Społecznej Biznesu. Cieszy nas, iż jest to dostrzegane: możemy też pochwalić się srebrnym medalem Ecovadis – podkreśla Agnieszka Borusiak-Biesiada.

– „Najpierw opinia, a potem pieniądze”: to motto naszych nieżyjących już założycieli, do dziś kultywowane w Grupie RBB. Podkreślamy na każdym kroku ludzką twarz naszego biznesu. Wierzymy, iż firma to ludzie. Dzięki postawie naszych pracowników możliwy jest stały rozwój. Ich zadowolenie i bezpieczeństwo są dla nas kluczowe. Staramy się tworzyć przyjazne środowisko pracy, które w szerszym aspekcie wpływa na naszą pozycje na rynku – podsumowuje Włodzimierz Borusiak.

Idź do oryginalnego materiału