Cztery krypto wieloryby dokonały niedawno ogromnych zakupów dwóch altcoinów: Pepe (PEPE) i Ethena (ENA), potencjalnie sygnalizując dobre momentum podczas altsezonu w związku z aprecjacją kryptowaluty ETH po zatwierdzeniu spotowego Ethereum ETF przez Komisję SEC. Prześledziliśmy także transakcje innego znaczącego inwestora, który inwestując w te same narracje zrealizował aż 42 miliony dolarów czystego zysku.
Wieloryby polują na dwie bardzo różne kryptowaluty
Na podstawie świeżych danych z platform służących do analityki on-chain o nazwie Spot on Chain i Lookonchain dowiedzieliśmy się, iż wspomniane wyżej cztery wieloryby mocno zwiększyły swoje udziały w projektach PEPE i ENA w przeciągu ostatnich kilku dni. Warto zauważyć, iż podczas gdy Ethena to projekt z ciekawą funkcjonalnością, PEPE to po prostu bardzo popularna kryptowaluta memowa. Działania te sugerują jednak w obydwu przypadkach byczy sentyment ze strony rynku instytucjonalnego: czy wiedzą oni coś, czego nie wie „ulica”?
- PEPE: Jeden z adresów dokonał zakupu aż 1,32 biliona tokenów PEPE, o wartości 18,2 milionów dolarów na giełdzie Binance w ciągu dwóch ostatnich dni.
- Ethena (ENA): Pozostali gracze nabyli 54,31 milionów tokenów ENA o wartości 45,6 mln USD poprzez kilka scentralizowanych gieł. Zakupy przeprowadzano w ciągu ok. tygodnia.
Nie miały one obojętnego wpływu na wycenę tych projektów. Cena PEPE wzrosła o ok. 40% w ciągu ostatniego tygodnia, podczas gdy ENA odnotowała analogiczną aprecjację o mniej więcej 20%.
Kupić tanio, sprzedać drożej
Portal Lookonchain zwrócił przy okazji uwagę na tłuste zyski jednego z wielorybów, który zdołał zamienić 23 miliony dolarów w 65 mln w ciągu jednego roku. Jak się okazuje, jego zagrania obejmowany strategiczne lokaty kapitału w tylko trzy altcoiny: PEPE, ONDO i BEAM.
- PEPE: Inwestor kupił 3,97 biliona tokenów PEPE za 2,434 ETH (około 5 milionów dolarów) między listopadem 2023 a lutym 2024. Strategicznie sprzedając części swoich udziałów podczas wzrostów cen, inwestor zrealizował zyski w wysokości 60 milionów dolarów, co stanowi stopę zwrotu (ROI) na poziomie 1203%.
- ONDO: Wieloryb nabył 7,55 miliona tokenów ONDO za 1,9 mln dolarów między 28 stycznia a 6 lutego. Następnie sprzedał 2,56 mln sztuk za 2 miliony dolarów między 14 marca a 2 kwietnia, osiągając stopę zwrotu na poziomie 288% i zysk w wysokości 5,8 mln USD.
- BEAM: Inwestor kupił 139,47 miliony tokenów BEAM za 2,59 mln USD na początku stycznia i sprzedał całą kwotę za 4,44 miliony dolarów między 16 a 27 lutego, osiągając ROI na poziomie 72% i zysk na czysto w wysokości 1,85 miliona dolarów.
Także i w tym przypadku wybrane projekty nie wydają się być przypadkowe. Pepe to jedna z najpopularniejszych walut memowych, wzorowana na niesamowicie popularnej w internecie żabce „Pepe the Frog”. ONDO Finance to jeden z czarnych koni sektora aktywów tokenizowanych (RWA), w którym palce maczał legendarny amerykański fundusz BlackRock. BEAM (wcześniej Merit Circle) to z kolei jeden z najbardziej obiecujących ekosystemów dla gier Play-to-Earn, a więc projekt należący do niszy GameFi.
Każdy z powyższych projektów jest zatem swoistym liderem w swojej branży, posiada ogromną płynność której potrzebują wieloryby do swobodnego przeprowadzania transakcji, oraz dalszy potencjał rozwoju i aprecjacji (tak, paradoksalnie dotyczy to choćby PEPE).