Wiemy już, kto będzie inwestorem CPK. To znane konsorcjum

10 miesięcy temu

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała poinformował, iż inwestorem CPK zostało konsorcjum Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund.

Inwestor wyłoży do 8 mld złotych na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Szczegóły nt. CPK

Vinci Airports (część Vinci Group) to wiodący prywatny operator lotnisk na świecie. Firma zarządza ponad 70 lotniskami w 13 krajach i zatrudnia ok. 270 tys. pracowników. Z kolei IFM Global Infrastructure Fund to fundusz inwestycyjny z Australii zarządzający aktywami o wartości ok. 143 mld dolarów, z czego ok. 64 mld dolarów to inwestycje kapitałowe w infrastrukturę. IFM Global posiada w swoim portfelu udziały w 17 lotniskach na świecie.

Struktura finansowania samego lotniska CPK to w 60 proc. instrumenty dłużne, a w 40 proc. kapitał – udziały w spółce CPK, która będzie operowała przyszłym lotniskiem. Kontrola właścicielska zostaje po stronie Skarbu Państwa. Jak poinformował Horała, postępowanie nie dotyczy sprzedaży udziałów w Państwowych Portach Lotniczych, gruntów lub czegokolwiek z majątku lotniska Okęcie itp. – tylko inwestycji w nowe lotnisko. Jak zaznaczył, pozyskując inwestorów mniejszościowych „zyskujemy kapitał, zachowując kontrolę właścicielską”.

Inwestycja na lata

Przypomnijmy, iż Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy. Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, iż następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany.

Spółka CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa. Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów.

Idź do oryginalnego materiału