Kryptowaluty są na chwilę obecną zgodne z prawem w 119 krajach i czterech brytyjskich terytoriach zamorskich. Oznacza to, iż zalegalizowała je ponad połowa państw na całym świecie.
Co ciekawe, aż 64,7 proc. krajów, które zalegalizowały kryptowaluty, to kraje wschodzące i rozwijające się z kontynentów azjatyckiego i afrykańskiego.
Europa w ścisłej czołówce
Warto jednak zauważyć, iż spośród 119 krajów, które zalegalizowały kryptowaluty, aż 20 (czyli 16,8 proc.) posiada zakazy bankowe, które ograniczają instytucjom finansowym możliwość interakcji z giełdami kryptowalut lub użytkownikami.
W czołówce globalnej legalizacji kryptowalut znajdują się państwa europejskie. Aż 39 (95,1 proc.) z 41 analizowanych w Europie państw uznaje ich zgodność z obowiązującym prawem. I tu pierwsza godna uwagi ciekawostka – Macedonia Północna jest jedynym krajem europejskim, w którym kryptowaluta jest nielegalna. Z kolei status kryptowalut w Mołdawii nie jest do końca jasny.
Spośród 31 państw w Ameryce Północnej i Południowej aż 24 (77,4 proc.) państw uznaje kryptowaluty za legalne. Jedyny wyjątek stanowi tu Boliwia. Z kolei sześć państw amerykańskich – Gwatemala, Gujana, Haiti, Nikaragua, Paragwaj i Urugwaj – nie określiło jeszcze swojego oficjalnego stanowiska w sprawie kryptowalut.
I kolejna interesująca informacja – w Afryce tylko 17 (38,6 proc.) z 44 państw zalegalizowało kryptowaluty. Natomiast w Azji 35 (77,7 proc.) z 45 państw w Azji uznaje je za legalne.
Tylko 62 (52,1 proc.) ze 119 krajów, w których kryptowaluta jest legalna, posiada kompleksowe przepisy, które regulują ich prawny status. Warto odnotować, iż liczba ta wzrosła o 53,2 proc. od 2018 r. – wówczas tylko 33 państwa miały przepisy dotyczące kryptowalut.
Kryptowaluty „drogą na skróty”
Połowa krajów, które zalegalizowały krypto, nie wdrożyła jeszcze solidnych ram regulacyjnych. Wiele z nich przyjęło rozwiązanie polegające na dostosowaniu istniejących ram regulacyjnych do kryptowalut, zamiast ustanawiać zupełnie nowe przepisy. Działanie to często polega na stosowaniu ustalonych przepisów podatkowych oraz przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) do transakcji i działań związanych z kryptowalutami.