Nominalna wartość wierzytelności obsługiwanych przez należące do Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) firmy windykacyjne wyniosła 181,52 mld zł na koniec III kw. 2024 r., czyli o 11,3% więcej niż rok wcześniej oraz o 1,7% więcej kw/kw, podał ZPF.
Jednocześnie firmy zarządzające wierzytelnościami poinformowały, iż na koniec września 2024 r. obsługiwały 18,7 mln sztuk wierzytelności (-4,6% kw/kw, -0,1% r/r), podano w raporcie „Wielkość polskiego rynku wierzytelności”.
„Rynek pozostaje w stabilnym trendzie wzrostowym pod względem wartości obsługiwanych wierzytelności. Od początku 2020 r. nominalna wartość portfela rynku wierzytelności w Polsce rośnie w tempie około 10% rocznie” – powiedział prezes ZPF Marcin Czugan, cytowany w komunikacie.
Z raportu ZPF wynika, iż w portfelu zarządzanych wierzytelności niezmiennie największy udział mają te zarządzane na rzecz własnych funduszy wierzytelności (80,4% ogólnej wartości portfela). Kolejne są wierzytelności obsługiwane na rzecz pozostałych funduszy wierzytelności (10,4%) oraz obsługiwane w imieniu własnym (5,9%). Firmy obsługują też wierzytelności na zlecenie banków, instytucji pożyczkowych i operatorów telekomunikacyjnych.
Dane na koniec III kw. 2024 r. pokazują, iż średnia wartość pojedynczej wierzytelności w firmach uczestniczących w badaniu ZPF, wyniosła 9,7 tys. zł, co oznacza wzrost o 11,5% w ciągu roku, podano także.
„Na stabilnym poziomie utrzymuje się zaś udział w ogólnej liczbie dłużników tzw. multidłużników, a więc osób, które mają więcej niż jedno zobowiązanie w instytucji zarządzającej wierzytelnościami. Według danych na koniec września 2024 r. ich odsetek wyniósł 21,7% wobec 22,5% rok wcześniej” – czytamy dalej w materiale.
Barometr Rynku Wierzytelności ZPF (BRW-ZPF) za III kw. 2024 r. wyniósł 64,8 pkt, co oznacza spadek o 14,7 pkt kw/kw i spadek o 0,8 pkt r/r. Uzyskany wynik świadczy o umiarkowanym optymizmie kadry zarządzającej firmami z branży zarządzania wierzytelnościami, podano.
Wskaźnik wyprzedający (BRW-ZPFw), który opisuje nastroje zarządzających w odniesieniu do nadchodzących trzech miesięcy, w bieżącym badaniu wyniósł 74,8 pkt i jest niższy od poprzedniego odczytu o 5 pkt, wskazano także.
W bieżącej edycji cokwartalnego badania „Wielkość polskiego rynku wierzytelności” udział wzięło 17 firm z grona członków ZPF.
Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej. W skład ZPF wchodzi w tej chwili blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku.
Źródło: ISBnews