WIG20 z podwójnym szczytem – cięcie stóp przez RPP w roli głównej

3 godzin temu

Jeszcze do końca nie wiadomo, jak odbierać oczekiwane cięcie stóp procentowych przez RPP, czy jako coś pozytywnego czy może jednak negatywnego, zwłaszcza w kontekście akcji banków w WIG20 i wpływu niższych stóp na ich wyniki w przyszłości. Również najważniejsze jest zmniejszenie dyferencjału stóp między złotym i dolarem, gdzie to właśnie kapitał z USA w ostatnich wielu tygodniach szukał bezpiecznych przystani poza USA ze względu na politykę Trumpa.

Aktualnie stopa referencyjna NBP to 5,75%, jednak 3M WIBOR to już 5,36%, a rentowności 2-letnich obligacji spadły w ostatnim czasie do 4,30%, co było najniższym poziomem od marca 2022 r. To wszystko zdaje się wskazywać na niesamowicie duże oczekiwania dotyczące luzowania polityki monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej w Polsce. Oczekiwania te sięgają choćby 2 punktów procentowych na przestrzeni roku, z czego największe zmiany mają zajść już w najbliższym czasie. Konsensus rynkowy wskazuje na cięcie o 0,5 punktu procentowego już jutro w środę 7 maja po rozpoczętym dziś dwudniowym posiedzeniu RPP.

To miałby nie być jeszcze koniec cięcia w okresie wiosenno-letnim i na kolejnych posiedzeniach możliwe są kolejne obniżki stóp, być może choćby łącznie o 1 do 1,25 punktu procentowego. Wydaje się zatem, iż rynek akcji w dużej mierze powinien z ulgą przyjąć spadek kosztu finansowania oraz spadek stóp dyskontowych i rozpoczęcie cyklu dostosowywania stóp procentowych w dół w Polsce. Niemniej, to co dla być może większości biznesów jest pozytywne, to dla banków może powodować podwyższoną niepewność, szukając odpowiedzi na pytania, czy wolumen kredytów przy niższych stopach oraz kredyty na stałą stopę zamortyzują spadek wyników przez szybki spadek stóp procentowych.

Niemniej istotne zdaje się być także zachowanie inwestorów zagranicznych. Wspomniani spekulanci z USA, których obecność mogliśmy zaobserwować po silnym umocnieniu euro do dolara i tym samym złotego do dolara być może będą musieli wziąć pod uwagę zmianę oprocentowania PLN. Aktualna rozbieżność w stopach procentowych to 1,25 punktu procentowego (stopa referencyjna NBP minus górne ograniczenie przedziału dla wahań stopy Fed). Być może do końca wakacji wysokość oprocentowania złotego wobec dolara zawęzi się tylko do 0,25 punktu procentowego przewagi. jeżeli wtedy inwestorzy dojdą do wniosku, iż to już mało opłacalny biznes, to mogą zacząć wyprzedawać polskie aktywa i wracać z kapitałem do USA.

Oczywiście, aby to się zmaterializowało, to przede wszystkim RPP musi obniżyć stopy zgodnie z oczekiwaniami, a z tym w przyszłości bywało różnie.

Idź do oryginalnego materiału