Wizyta rolników z Austrii

11 godzin temu

Sekretarz stanu Jacek Czerniak wziął udział w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) z delegacją rolników z Austrii. Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz przybliżenie gościom z Austrii specyfiki, struktury i celów polskiego rolnictwa. W spotkaniu uczestniczył prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

Wizyta rolników z Austrii, żródło: MRiRW

Prezentacja polskiego rolnictwa i instytucji rolniczych

Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił, iż 20 lat, które w tym roku minęły od akcesji Polski do Unii Europejskiej, to czas wielkiego rozwoju polskiego rolnictwa, które stało się innowacyjne i konkurencyjne.

– Dziś Polska jest znaczącym producentem i eksporterem żywności. W 2023 r. wyeksportowaliśmy żywność za kwotę 52 mld euro – zauważył sekretarz stanu.

Wiceminister Czerniak przedstawił gościom specyfikę polskiego rolnictwa, wskazując, iż cechuje je przewaga małych gospodarstw rodzinnych. Zaprezentował także strukturę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) oraz instytucji, które reprezentują interesy rolników w Polsce oraz wspierają ich przy wnioskowaniu o wsparcie ze środków UE.

Odpowiadając na pytania przedstawicieli austriackich rolników, sekretarz stanu poinformował, iż instytucją odpowiedzialną za rozpatrywanie wniosków o wsparcie z funduszy UE jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

– ARiMR to największa agencja płatnicza w Europie. W jej skład wchodzi 16 oddziałów regionalnych i 314 biur powiatowych, w których pracuje 11,5 tys. osób – powiedział wiceminister Czerniak.

Sekretarz stanu przedstawił gościom z Austrii także zakres działań najważniejszych instytucji z otoczenia MRiRW.

Stosunek Polski do Zielonego Ładu i plany dotyczące prezydencji w Radzie UE

Przedstawicieli austriackiej delegacji szczególnie interesowało podejście Polski i polskich rolników do założeń Zielonego Ładu.

– Zielony Ład budzi w rolnikach duże emocje. Wiemy, iż jego niektóre założenia były powodem protestów rolników nie tylko w Polsce, ale także w innych europejskich państwach – zauważył wiceminister Jacek Czerniak i poinformował, iż dla rządu RP priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, które jest równie ważne jak militarne.

– Dzięki determinacji polskiego rządu i ministra Czesława Siekierskiego udało się zracjonalizować lub odłożyć w czasie niektóre zapisy Zielonego Ładu, a inne będą poddawane dalszej dyskusji. Tę dyskusję chcemy kontynuować podczas polskiej prezydencji w Radzie UE od 1 stycznia 2025 r. – dodał sekretarz stanu.

Wiceminister Czerniak podkreślił, iż polski resort rolnictwa opowiada się za zachętami dla rolników zamiast przymusu.

– Strona polska jest za dialogiem przy wprowadzaniu nowych rozwiązań na szczeblu UE. Wprowadzając je, trzeba pamiętać, iż rolnictwo jest bardzo zróżnicowane, nie tylko w różnych państwach, ale choćby w regionach poszczególnych państw – podkreślił sekretarz stanu.

Wiceminister Czerniak poinformował, iż podczas polskiej prezydencji w Radzie UE Polska planuje udział w dyskusjach o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2027 r. oraz o rozszerzeniu Wspólnoty o nowych członków, w tym o Ukrainę.

Wymiana doświadczeń

– Cieszy mnie Państwa zainteresowanie polskim rolnictwem. Towarzyszą nam podobne wyzwania – zwrócił się wiceminister Czerniak do gości z Austrii.

Spotkanie zakończyło się otwartą dyskusją, podczas której uczestnicy mieli okazję do porównania praktyk rolniczych obu krajów, ze szczególnym uwzględnieniem najlepszych praktyk polskich i austriackich, które mogą być wzajemną inspiracją.

Na koniec dyskusji uczestnicy wyrazili chęć dalszej współpracy oraz wymiany doświadczeń, które mogą być korzystne zarówno dla polskiego, jak i austriackiego rolnictwa.

Bądź ostrożny kupując opał przez internet

Źródło: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału